Nasze projekty

Wyślij „uścisk” osobom starszym odizolowanym przez pandemię

Można zadzwonić, zaproponować rozmowę wideo, przesłać kartkę lub wymyślić coś zupełnie innego. Papież oraz Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zachęcają młodych do przesyłania "uścisków" osobom starszym, które z powodu pandemii zostały odizolowane i czują się samotne.

Po niedzielnej modlitwie Anioł Pański papież zachęcił młodych do”uścisków” przez telefon, rozmowę wideo lub przesłanie kartki. – Zapraszam młodych do wykonania gestu czułości w stosunku do osób starszych, zwłaszcza tych najbardziej samotnych, którzy nie widzieli swoich bliskich przez wiele miesięcy – powiedział. Papież, nawiązując do wspomnienia Joachima i Anny – rodziców Maryi, podkreślił, że  starsze osoby są dziadkami młodych i nie można zostawiać ich samych.

Zarówno papież jak i watykańska dykasteria zachęcają do „pomysłowej miłości”, aby znaleźć sposoby na przybliżenie wspólnoty kościelnej samotnym starszym ludziom. „Otrzymywaliśmy wiadomości o kontaktach telefonicznych, internetowych i społecznościowych, a nawet o serenadach z mieszkańcami domów spokojnej starości” – napisano w oświadczeniu prasowym.

Przepisy bezpieczeństwa, które wprowadziły różne kraje z powodu pandemii, utrudniają osobisty kontakt, ale – jak podkreślają organizatorzy kampanii – jeśli jest on możliwy, to warto ukonkretnić „uścisk” i odwiedzić osoby starsze.

Reklama
Reklama

Dykasteria zachęca uczestników kampanii do pochwalenia się przesłanymi „uściskami” i publikowania postów z hasztagiem #sendyourhug, który można przetłumaczyć jako: wyślij swój uścisk.

„Oto, czego bym chciał: świat który doświadcza odnowionego uścisku między młodymi i starszymi” – napisał Franciszek w przedmowie do jednej z książek. Członkowie watykańskiej dykasterii mają nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do zrealizowania marzenia papieża.

kh, CNA/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite