Nasze projekty

Wkrótce zaprzysiężenie nowych gwardzistów szwajcarskich

Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem 6 maja w Watykanie odbędzie się ceremonia zaprzysiężenia nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej – tym razem będzie ich 23. Formacja ta od 1506 roku chroni papieży i Watykan. Specjalnie wyszkoleni gwardziści towarzyszą Ojcu Świętemu m.in. podczas podróży zagranicznych jako osobista ochrona.

Oczekuje się, że w tegorocznej uroczystości – obok przedstawicieli Kurii Rzymskiej i korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej – wezmą udział Ignazio Cassis, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej i Marina Corobbio, przewodnicząca szwajcarskiego Zgromadzenia Federalnego. Przybędą też naczelny dowódca armii szwajcarskiej Philippe Rebord i przewodniczący tamtejszego episkopatu bp Felix Gmür z Bazyle – zapowiedziało watykańskie Biuro Prasowe.

W zaprzysiężeniu nowych gwardzistów zazwyczaj nie bierze udziału papież, który zresztą w tym czasie będzie przebywał z wizytą w Bułgarii. Będzie go reprezentował m.in. prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein. Porannej Mszy św. w bazylice św. Piotra w dniu zaprzysiężenia przewodniczyć będzie wikariusz generalny Państwa Watykańskiego kard. Angelo Comastri. Ceremonia zaprzysiężenia odbędzie się wieczorem.

Przysięga nowych rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „Sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w tym dniu w 1527 r. W obronie papieża Klemensa VII (1523-34) zginęło wówczas 147 żołnierzy szwajcarskich.

Reklama

Uroczystość, podczas której nowi gwardziści wypowiadają słowa przysięgi w językach niemieckim, włoskim, francuskim i retoromańskim, odbywa się na wewnętrznym dziedzińcu Watykańskiego Pałacu Apostolskiego.

Honorowym gościem tegorocznej przysięgi będzie szwajcarski kanton Ticino. W ten sposób Gwardia podkreśla swoje związki z ojczyzną. Ponadto od ponad dwóch lat jej rekruci są wysyłani do Isone, właśnie w Ticino, w celu zdobycia dodatkowego wyszkolenia w tamtejszej policji kantonalnej.

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

Reklama

Gwardia liczy 120 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.

Ta osobista ochrona papieży przeżywa ostatnio poważne problemy kadrowe. 23 nowych rekrutów to najmniejsza, jak dotychczas, grupa – powiedział już na początku roku komendant Gwardii płk Christoph Graf. Jego zdaniem, dzieje się tak dlatego, że w Szwajcarii coraz mniej młodych mężczyzn interesuje się służbą w Watykanie. Potrzebna też będzie dodatkowa rekrutacja, ponieważ ze względu na zwiększony zakres obowiązków papież zdecydował o zwiększeniu liczby gwardzistów do 135 – tłumaczył dowódca.

Już w ubiegłym roku na specjalnie przygotowanym na YouTube nagraniu wideo Gwardia Szwajcarska zachęcała młodych rodaków do wstępowania w jej szeregi. 10-minutowy film informował o zasadniczym przygotowaniu, pokazywał nową centralę komendantury oraz relacje z życia tej formacji watykańskiej. Ważnym elementem filmu było też podanie warunków, jakie musi spełniać kandydat do tej służby.

Reklama

KAI/kh

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę