Wizyta ad limina trzeciej grupy polskich biskupów. „Być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową siłę”

Kolejni polscy biskupi m.in. z archidiecezji warszawskiej i gnieźnieńskiej, zaczęli wizytę ad limina w Watykanie. "Być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową moc i siłę do tego, by być pasterzem" - powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski.

fot. Episkopat Polski/Flickr

Biskupi koncelebrowali mszę świętą u grobu św. Piotra Apostoła w Bazylice Watykańskiej na rozpoczęcie wizyty ad limina. Być tutaj, to znaczy zaczerpnąć nową moc i siłę do tego, by być pasterzem dającym dzień po dniu swoje życie za owce – powiedział w homilii abp Polak.

Jak przypomniał, biskupi są posłani, aby kształtować mentalność chrześcijańską w zwyczajnym życiu. I jest to ostatecznie mentalność człowieka, który w tym zwaśnionym świecie, pośród podzielonych i skłóconych ludzi, będzie miał odwagę mówić: pokój temu domowi – mówił.

Reklama

„Zobaczyć twarz w Chrystusa w każdym człowieku, także w imigrancie i uchodźcy”

Abp Polak podkreślił, że to również mentalność człowieka, który „nie odtrąci nigdy człowieka w jego cierpieniu czy starości”. Tego kto zobaczy twarz Chrystusa w drugim, niezależnie od jego pochodzenia, statusu, przekonań czy religii, także w imigrancie i uchodźcy szukającym bezpieczniejszego domu – zaznaczył.

Zachęcił do postawy braterstwa, mimo „zaniku poczucia solidarności, którą wzmacnia coraz powszechniejszy dziś indywidualizm, obojętność i lęk”.

Reklama

Niech nigdy nas nie dotknie – jak to trafnie ujął kiedyś święty Jan Paweł II – jakaś milcząca apostazja człowieka sytego. Niech wybrzmi dziś jasno i wyraźnie w naszych umysłach i sercach ta ewangeliczna przestroga, by nie skupiać się na posiadaniu i szukaniu własnej chwały, nie pogrążać się w iluzji pierwszych miejsc i zaszczytów – podkreślił prymas Polski.

Wizyta ad limina polskich biskupów

Polscy biskupi, od początku października, podzieleni na cztery grupy odbywają wizytę ad limina. W tym czasie odwiedzają poszczególne kongregacje, a w piątek spotkają się z papieżem Franciszkiem.

Ostatnia grupa biskupów zakończy wizytę ad limina 30 października.

Reklama

kh/BP KEP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę