Nasze projekty

Watykan zaktualizował regulamin pracy. Jest mowa o obowiązku ślubów kościelnych i zakazie tatuaży

W zaktualizowanym regulaminie pracy, podpisanym przez papieża Franciszka, znalazł się między innymi: zakaz widocznych tatuaży i piercingu, wymóg bycia praktykującym katolikiem a dla osób w związkach – posiadania ślubu kościelnego.

fot. Slim mars/unsplash.com

Przed zbliżającym się Rokiem Świętym papież Franciszek podpisał zaktualizowany regulamin dotyczący pracowników Fabryki Świętego Piotra. Jest to instytucja działająca przy Stolicy Apostolskiej, której personel odpowiada za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i wystrój bazyliki watykańskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ>>> Rowerzystka doznała ataku padaczki. Zobacz, co zrobili nastolatkowie

Watykański dress code

Włoskie media okrzyknęły papieski dokument, który został opublikowany w uroczystość świętych Piotra i Pawła wychodzącym poza firmowy dress code, wezwaniem do przyzwoitości, staranności i odpowiedzialności. Choć Fabryka św. Piotra nie jest częścią Kurii Rzymskiej, to jej pracowników obejmuje wiele wymogów dotyczących nie tylko ich życia zawodowego. W jednym z paragrafów regulaminu czytamy, że personel „zobowiązuje się do przestrzegania zasad wzorowego zachowania religijnego i moralnego, także w życiu prywatnym i rodzinnym, zgodnie z nauczaniem Kościoła”.

Reklama

Praktykujący katolik bez widocznych tatuaży

Regulamin stanowi, że aby rozpocząć pracę w tej instytucji należy „wyznawać wiarę katolicką i żyć według jej zasad”. Przed podpisaniem umowy o pracę należy dostarczyć m.in. świadectwo chrztu, bierzmowania, a w przypadku osób w związkach małżeńskich – akt ślubu kościelnego. Wymagana jest zaświadczenie o zaangażowaniu religijnym, moralnym i cywilnym wydane przez proboszcza lub innego uprawnionego księdza. Wśród podstawowych zasad wykonywania obowiązków wymieniono uprzejmość oraz szacunek dla miejsca świętego, podczas pełnienia służby.

Z szacunku dla godności i miejsca pracy zabronione są widoczne tatuaże oraz elementy body piercingu. Wskazuje się też na konieczność należytej dbałości o służbowy uniform, który nie może być noszony poza godzinami pracy. Wskazano, że pełnienie obowiązków w brudnym lub zaniedbanym stroju może poskutkować odpowiednimi karami. Regulamin stanowi, że zawieszenie w obowiązkach lub zwolnienie z pracy grozi tym m.in. pracownikom, którzy będą przekazywać osobom trzecim informacje o tym, co dzieje się w bazylice i objęte jest zasadą poufności. Bez pozwolenia przełożonych nie mogą też przyjmować obcych osób w miejscu pracy, wynosić oryginalnych dokumentów i fotokopii oraz kopii elektronicznych i innego materiału archiwalnego. Zakazane jest w miejscu pracy otrzymywanie i wysyłanie prywatnej korespondencji oraz przyjmowanie i wykonywanie zleceń z zewnątrz.

ZOBACZ>>> „Gladiator 2”. W Sieci pojawiły się pierwsze kadry nowego filmu Ridleya Scotta [ZDJĘCIA]

Reklama

Godziny pracy i dni wolne

Opublikowany regulamin pozwala poznać codzienność zawodową pracowników Fabryki św. Piotra. Pracują oni tygodniowo 36 godzin, a wraz z nadgodzinami czas ten nie może przekroczyć 48 godzin. Oprócz 26 dni urlopu i wolnego z okazji obowiązkowych świąt państwowych i kościelnych, cieszą się też dodatkowymi dniami wolnymi od pracy m.in. z okazji rocznicy wyboru Następcy św. Piotra, urodzin papieża i rocznicy powstania Państwa Watykańskiego. Wolne są też trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, poniedziałek i wtorek po Wielkiej Nocy, Wigilia Bożego Narodzenia i dwa następujące po nim dni a także ostatni dzień roku. Daje to dodatkowo 15 wolnych dni w roku. Z okazji ślubu przysługuje pracownikom dwutygodniowy płatny urlop, z okazji narodzin dziecka trzy dni urlopu i prawo do sześciu miesięcy pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego. Karmiące matki, do drugiego roku życia dziecka, mogą ubiegać się o dwugodzinną redukcję codziennego czasu pracy. Regulamin zapewnia też pracownikom trzynastą pensję, w wysokości miesięcznego podstawowego wynagrodzenia.

Regulaminu Fabryki św. Piotra zaktualizowano przed Jubileuszem 2025 podkreślając, że pracownicy tej instytucji mają bezpośredni kontakt z tysiącami wiernych i turystów przybywających do bazyliki św. Piotra,  a co za tym idzie powinni być jej wizytówką. Chodzi m.in. o tzw. sampietrini, czyli osoby dbające o porządek, ustawienie krzeseł na papieskie celebracje, a także o rzemieślników różnych specjalności, dekoratorów, personel techniczny i konserwatorów dzieł sztuki, którzy zatrudnieni są w tej instytucji sięgającej swymi korzeniami XVI wieku, czyli powstania obecnej bazyliki watykańskiej.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę