Nasze projekty

Watykan skorygował liczbę kardynałów-elektorów. Aktualnie jest ich 120

Watykan zaktualizował urzędową biografię kard. Giovanniego Angelo Becciu oraz statystykę dotyczącą Kolegium Kardynalskiego. Na stronie internetowej Stolicy Apostolskiej kard. Becciu jest wymieniony jako "były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych", a liczba kardynałów elektorów została obniżona ze 121 do 120.

Dotychczas, ze względu na wiek, 72-letni kard. Becciu był w gronie kardynałów mających prawo uczestniczenia w ewentualnym konklawe, jednak wraz z ustąpieniem z funkcji prefekta kongregacji, 24 września, zrezygnował jednocześnie z praw przysługujących mu jako kardynałowi.

PRZECZYTAJ TEŻ: Papież Franciszek ogłosił nowych kardynałów

Konsystorz jeszcze w listopadzie

Reklama
Reklama

Statystyka kardynałów-elektorów zmieni się ponownie 12 listopada, gdyż wtedy ukończy 80 lat emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, kard. Donald Wuerl i kardynałów-elektorów będzie 119. Na 28 listopada papież Franciszek zwołał konsystorz, na który dojdzie dziewięciu nowych kardynałów z prawem udziału w konklawe. Po listopadowym konsystorzu 128 kardynałów będzie miało prawo do ewentualnego wyboru papieża w przyszłości.

Sprawa Becciu

Kard. Becciu we wrześniu złożył rezygnację z pełnienia funkcji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jednocześnie zrzekł się również praw, które przysługują kardynałom. Niespodziewana dymisja Becciu miała związek ze skandalami finansowymi w Watykanie.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Sensacyjna dymisja kard. Becciu. W tle skandal finansowy

Włoch był jednym z najbliższych współpracowników papieża Franciszka. W latach 2011-2018 pełnił funkcję „substytuta do spraw ogólnych” w Sekretariacie Stanu, co czyniło go drugą osobą w tej ważniej watykańskiej instytucji.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę