Nasze projekty

Watykan: Karta Praw Nieuleczalnie Chorych Dzieci

Watykański szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus zaprezentował w poniedziałek projekt specjalnego dokumentu pod nazwą Karta Praw Nieuleczalnie Chorych Dzieci. Dokument ma otworzyć dyskusję i porozumienie między lekarzami, opiekunami i politykami, aby zapobiec dramatom podobnym do tych, jakie spotkały rodziców m.in. Alfiego Evansa.

Oprócz dyrekcji szpitala w konferencji udział wzięli przedstawiciele świata polityki, medycyny i duchowni, m.in. prezydent Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia, parlamentarzystka PE Silvia Costa, dyrektor Narodowego Centrum Transplantologii Alessandro Nanni Costa, dyrektor Stowarzyszenia Pediatrów i Reanimacji Neonatologicznej „A. Beclere ” z Paryża Daniele De Luca oraz biskup Carpi Francesco Cavina.

Dokument o roboczej nazwie  Karta Praw Nieuleczalnie Chorych Dzieci ma być propozycją pisemnego porozumienia terapeutycznego między lekarzami i opiekunami dzieci chorych na nieuleczalne choroby. Eksponuje przede wszystkim ich prawo do opieki paliatywnej i dostęp do eksperymentalnych terapii. Podkreśla również możliwość stworzenia sieci pomiędzy strukturami różnych pańtw i konieczność dostosowania ich przepisów do praw dzieci i opiekunów.

– Inicjatywy takie jak ta są szczególnie ważne, ponieważ przypadki Charliego i Alfiego w Wielkiej Brytanii ujawniły krytyczny punkt, w jakim znajdują się współczesne społeczeństwa – powiedział podczas konferencji abp Vincenzo Paglia. Podkreślił, że szczególnie ważne jest przymierze terapeutyczne i przymierze miłości do chorego pomiędzy lekarzami a jego opiekunami. – Przypadki tych chłopców pokazują, że nawet nieuleczalnie chory nie powinien zostać odrzucony. A – jak przypomina papież Franciszek – jeśli chcemy być ludźmi musimy najpierw iść na przedmieścia i do odrzuconych – powiedział.

Reklama
Reklama

Z kolei dyrektor Szpitala Dzieciątka Jezus dr Mariella Enoc poinformowała, że zamierza przesłać propozycję ustanowienia takiej Karty i porozumienia do wszystkich krajów UE za pośrednictwem Parlamentu Europejskiego. – Nie spodziewamy się, że nasze stanowisko będzie absolutnym punktem odniesienia, ale mamy nadzieję, że rozpocznie dyskusję wśród innych szpitali pediatrycznych na świecie i w Europie. Proponowałam podobne przymierze między nami i szpitalem Alder Hey w Liverpoolu, ale nie zostało zaakceptowane – mówiła Mariella Enoc.

Karta Praw Nieuleczalnie Chorych Dzieci zawiera 10 punktów, które koncentrują się na znaczeniu terapeutycznym sojuszu między pacjentem a lekarzem rodzinnym. Czytamy tu m.in. o prawie do pełnego udziału obu stron – lekarzy i rodziców – w procesie leczenia; prawie do „drugiej opinii” i pogłębienia diagnozy; prawie do wyboru placówki opieki zdrowotnej według własnego zaufania – nawet jeśli znajduje się ona za granicą; prawie do opieki eksperymentalnej i paliatywnej oraz prawie do towarzyszenia psychologicznego i duchowego.

ad, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę