Szef muzułmanów Kaukazu spotkał się z papieżem

Gościem papieża Franciszka w Watykanie był wczoraj Allahszukur Paszazade, przewodniczący Zarządu Muzułmanów Kaukazu. Po ich spotkaniu w cztery oczy, z Ojcem Święty mogli porozmawiać członkowie międzyreligijnej delegacji towarzyszącej wielkiemu muftiemu.

Fot. Fabio Beretta/ Flickr Krakow2016

Byli to: ambasador Azerbejdżanu we Francji i przy Stolicy Apostolskiej Rahman Mustafajew, sekretarz diecezji Baku i Azerbejdżanu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego archimandryta Aleksy Nikonorow oraz katolicki prefekt apostolski Azerbejdżanu bp Vladimir Fekete.

O szczegółach rozmowy Stolica Apostolska nie poinformowała. Natomiast według otoczenia wielkiego muftiego, pragnął on rozmawiać z Franciszkiem o dialogu międzyreligijnym i sytuacji rożnych wspólnot religijnych w Azerbejdżanie. Głównym celem wizyty była większa współpraca między tą byłą republiką radziecką i Stolicą Apostolską.

Papież i wielki mufti spotkali się już w 2016 roku podczas wizyty Ojca Świętego w Baku. Paszazade jest duchowym zwierzchnikiem dla dominującego w Azerbejdżanie islamu szyickiego, ale też i sunnickiego. 72-letni mufti reprezentuje swoich wyznawców w wielu gremiach międzynarodowych, jest m.in. członkiem multireligijnego dyrektorium Międzynarodowego Centrum Dialogu KAICIID, które do niedawna miało swoją siedzibę w Wiedniu. W 2007 roku był jednym z sygnatariuszy listu otwartego, w którym islamscy uczeni opowiedzieli się za bardziej intensywnym dialogiem chrześcijanami i muzułmanami.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę