Nasze projekty

Papież ustanowi komisję ds. diakonatu kobiet

Powołanie komisji ds. zbadania diakonatu kobiet zapowiedział Franciszek podczas spotkania z uczestniczkami posiedzenia Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (UISG), które odbywa się obecnie w Rzymie. Wspomniał o tym w czasie audiencji, udzielonej 12 maja około 900 przedstawicielkom tej organizacji oraz żeńskich wspólnot zakonnych.

W przemówieniu do zakonnic papież zapowiedział, że utworzy komisję do zbadania możliwości przyznania kobietom posługi w Kościele w charakterze diakonis.

Następnie uczestniczki spotkania zaczęły zadawać mu pytania, z których jedno dotyczyło „przyczyn wykluczania kobiet ze służenia Kościołowi w postaci diakonatu”. Zakonnice przypomniały Ojcu Świętemu, że posługa taka istniała już w Kościele pierwotnym i zapytały wprost: „Dlaczego nie utworzyć oficjalnej komisji, która mogłaby rozważyć to zagadnienie?”.

W odpowiedzi na to pytanie Franciszek wyznał, że rozmawiał już kiedyś na ten temat z pewnym „dobrym, mądrym profesorem”, który badał posługę diakonis w pierwszych wiekach Kościoła. Wyjaśnił, że nie było jeszcze wówczas jasne, jaka była ich rola. „Kim były te diakonise? Czy były wyświęcane czy nie?” – zapytał przyszły papież owego profesora. Tamten odpowiedział, że nie jest to do końca jednoznaczne, jaką rolę one pełniły.

Reklama
Reklama

„Czy utworzyć komisję oficjalną, która mogłaby zbadać tę kwestię?” – zapytał głośno Franciszek. I odpowiedział: „Myślę, że tak. Byłoby dobrze dla Kościoła wyjaśnić to. Zgadzam się”. Oznajmił, że porozmawia o „zrobieniu czegoś w tym rodzaju”, a następnie potwierdził: „Zgoda. Wydaje mi się pożyteczne, aby powstała komisja, która to dobrze wyjaśni”.


kg (KAI/ANSA) / Watykan

wklejkaNIEZBEDNIK

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite