Nasze projekty

Papież przy grobach nienarodzonych dzieci

Papież Franciszek odprawił Mszę św. za zmarłych na rzymskim cmentarzu Laurentino, na którym od 2012 roku znajduje się Ogród Aniołów, czyli miejsce pochówku nienarodzonych dzieci

Przed liturgią Franciszek modlił się i złożył wiązanki kwiatów przy grobach dzieci zmarłych przed narodzeniem. Przywitał się także z grupą ich rodziców.

W krótkiej homilii papież wskazał, że dziś przypada dzień pamięci o przeszłości, o ludziach, którzy dali nam życie. Podkreślił, że pamięć daje ludziom siłę, bo czują się zakorzenieni w historii i czują, że są częścią ludu, nie są sami.

Ale jest to także dzień nadziei na nowe niebo i nową ziemię, na nową Jerozolimę zstępującą z nieba, pięknie ubraną jak panna młoda. Czeka nas piękno – wskazał Franciszek, zaznaczając, że jest to nadzieja na spotkanie z miłością Ojca.

Reklama
Reklama

Pomiędzy pamięcią i nadzieją jest droga, którą idziemy. W tym, by z niej nie zboczyć pomagają nam błogosławieństwa, których nauczył nas Jezus. Cichość, ubóstwo w duchu, sprawiedliwość, miłosierdzie, czystość serca są światłami, które wskazują nam drogę – powiedział papież.

Wśród koncelebransów Mszy byli: papieski wikariusz diecezji rzymskiej kard. Angelo De Donatis i biskup pomocniczy, odpowiedzialny za południowy sektor diecezji Paolo Lojudice.

O wyborze dzisiejszego cmentarza na miejsce papieskiej Eucharystii za zmarłych zdecydował fakt, że od 2012 roku znajduje się na nim Ogród Aniołów, miejsce pochówku nienarodzonych dzieci – mówi ks. Claudio Palma, kapelan cmentarza Laurentino.

Reklama
Reklama

– Papież postanowił tu przyjechać, bo usłyszał, że jest u nas Ogród Aniołów – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Palma. – Jest to jedyne miejsce w Rzymie, gdzie można pochować nienarodzone dzieci. Są to dzieci, które zmarły w skutek poronienia. Bo co się dzieje z ciałami dzieci, które padły ofiarą aborcji, tego nie wiadomo. Papież zechciał do nas przyjechać z tego właśnie powodu, aby podkreślić znaczenie ludzkiego życia.

W papieskim programie dnia we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych znalazła się jeszcze wieczorna wizyta w grotach Bazyliki Watykańskiej. Ma ona charakter ściśle prywatny. Franciszek będzie się modlił przy grobach swych poprzedników, pochowanych w Bazylice św. Piotra.

Cmentarz Laurentino to trzeci co do wielkości cmentarz Rzymu, znajdujący się na południowych peryferiach miasta.

Reklama

W poprzednich latach Franciszek sprawował Eucharystię na rzymskim cmentarzu Campo Verano, Prima Porta oraz amerykańskim cmentarzu wojskowym w Nettuno.

KAI/kh

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite