Papież: Pozwólmy, aby Jezus, Chleb żywy uzdrowił to, co w nas zamknięte

Mszę świętą na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie sprawował Papież Franciszek. W swojej homilii powiedział o 3 etapach odpowiedzi na pytanie Jezusa "Za kogo Mnie uważacie?".

fot. VaticanNews / YouTube

W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do Ewangelii XXIV niedzieli zwykłej i zwartego w niej pytania Pana Jezusa „za kogo Mnie uważacie?” (Mk 8, 29). Zauważył, że uczniom brakowało wówczas decydującego przejścia od podziwu dla Jezusa do naśladowania Go.

Głoszenie ukrzyżowanego

Zaznaczył, że to pytanie również dzisiaj Pan Jezus kieruje do każdego z nas, i domaga się ono odpowiedzi osobistej, płynącej z życia. Z tej odpowiedzi rodzi się odnowa bycia uczniem, która odbywa się w trzech etapach.

Pierwszym z nich jest głoszenie Jezusa, ukrzyżowanego sługi. Papież wskazał, że Eucharystia ukazuje nam Boga „jako Chleb łamany, jako Miłość ukrzyżowaną i dawaną”.

Reklama
Reklama

Rozeznawanie z Jezusem

Drugi etap to rozeznawanie z Jezusem. Franciszek zauważył, że przed Ukrzyżowanym doświadczamy dobroczynnej walki wewnętrznej, między „myśleniem po Bożemu” a „myśleniem po ludzku”.

Jezus nami wstrząsa, nie zadowala się deklaracjami wiary, żąda od nas oczyszczenia naszej religijności w obliczu Jego krzyża, w obliczu Eucharystii – powiedział Ojciec Święty. Zachęcił do adoracji Najświętszego Sakramentu.

Pozwólmy, aby Jezus, Chleb żywy uzdrowił to, co w nas zamknięte i otworzył nas na dzielenie się z innymi, by uzdrowił nas z naszej surowości i naszego zamknięcia się w sobie; uwolnijmy się z paraliżującego zniewolenia obroną naszego wizerunku i dajmy się zainspirować do pójścia za Nim tam, gdzie On chce nas poprowadzić – wezwał papież.

Reklama
Reklama

Pójście za Jezusem

Trzeci etap to pójście za Jezusem, aby to On był w centrum naszego życia a nie gonitwa za sukcesem. Franciszek zaznaczył, że oznacza to iść naprzód przez życie „z ufnością, że jest się umiłowanym dzieckiem Boga. To podążanie drogą Mistrza, który przyszedł, aby służyć, a nie aby Mu służono (por. Mk 10, 45). To kierowanie każdego dnia naszych kroków na spotkanie brata”.

Ojciec Święty wezwał wiernych, aby spotkanie z Jezusem w Eucharystii ich przemieniało. Nie zadowalajmy się byle czym; nie gódźmy się na wiarę, która żyje obrzędami i powtórzeniami, otwórzmy się na gorszącą nowość Boga ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, Chleba łamanego, aby dać życie światu. Będziemy pełni radości; i będziemy przynosili radość – stwierdził papież.

Papież wspomina bł. Prymasa Wyszyńskiego i bł. Matkę Czacką

Na zakończenie Mszy św. wieńczącej Kongres Eucharystyczny Papież powiedział kilka słów o beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Przykład nowych Błogosławionych niech nas pobudza do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości – powiedział Franciszek. Jego słowa zostały przyjęte oklaskami wszystkich zebranych.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: „Niech ich przykład pobudza nas do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości”. Papież w Budapeszcie wspomina o nowych polskich błogosławionych

os, KAI / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę