Papież powołał siostrę zakonną do watykańskiego urzędu liturgicznego
Papież Franciszek powołał na stanowisko konsultora w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych Ojca Świętego siostrę Katię De Simone, która do tej pory była urzędniczką Sekretariatu Stanu.
O nominacji poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Siostra Simone będzie jedyną kobietą wśród konsultorów urzędu.
Obok niej nominację uzyskał ks. Pietro Angelo Muroni, dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana w Rzymie.
Urząd zajmuje się organizacją i oprawą celebracji liturgicznych, które sprawuje papież. Na jego czele stoi ks. Guido Marini, mistrz papieskich celebracji liturgicznych.
Franciszek na audiencji: Eliasz jest wzorem łączenia modlitwy z czynnym życiem
Podczas audiencji ogólnej w Watykanie papież Franciszek wskazał proroka Eliasza, jako wzór łączenia modlitwy z życiem czynnym. Ojciec święty przypomniał, że Eliasz potrafił sprzeciwiać się możnym swej epoki w imię Boga i zachęcił chrześcijan do naśladowania jego przykładu.
Audiencja odbyła się w auli Pawła VI. Papież podkreślił krystaliczną wiarę Eliasza, który jest wzorem wszystkich ludzi wiary, doznających pokusy i cierpienia, ale nieustannie żyjących zgodnie z ideałem, dla którego się urodzili.
Dodał, że „jego życie karmi się nieustannie modlitwą”. Dlatego jest on jedną z postaci najdroższych dla tradycji monastycznej, do tego stopnia, że niektórzy wybrali go na duchowego ojca życia poświęconego Bogu – stwierdził. Przypomniał, że także Eliasz musi poradzić sobie z własnymi słabościami. Franciszek zaznaczył, że „w duszy tych, którzy się modlą, poczucie własnej słabości jest cenniejsze niż momenty uniesienia”.
Ojciec Święty zauważył, że Eliasz był człowiekiem łączącym życie kontemplacyjne z czynnym. Nawiązując do sceny, gdy prorok potępił zagarnięcie przez króla i królową winnicy Nabota, którego kazali zabić, papież powiedział: Jakże bardzo potrzebujemy gorliwych wierzących, chrześcijan, którzy działają wobec osób posiadających odpowiedzialność kierowniczą z odwagą Eliasza, by powiedzieć: tak nie wolno czynić, to jest zabójstwo. Potrzebujemy ducha Eliasza.
„Bóg wychodzi na spotkanie z człowiekiem zmęczonym”
Franciszek podkreślił rozwój wiary Eliasza, który potrafi dostrzec obecność Boga nie w wichurze, trzęsieniu ziemi, czy trawiącym ogniu, ale w „szmerze łagodnego powiewu”. Bóg wychodzi na spotkanie z człowiekiem zmęczonym, człowiekiem, który myślał, że zawiódł na wszystkich frontach, i poprzez ów łagodny powiew wprowadza na nowo do jego serca spokój i ciszę – wskazał Ojciec Święty.
Pope Francis arrives for the General Audience in the Paul VI Audience Hall of the Vatican.
Papież zaznaczył, że historia Eliasza adresowana jest do nas wszystkich. Czasami wieczorami możemy poczuć się bezużyteczni i samotni. Wtedy to właśnie przyjdzie modlitwa i zapuka do drzwi naszych serc. Każdy z nas może podnieść kawałek płaszcza Eliasza, podobnie jak podniósł połowę płaszcza jego uczeń Elizeusz. I nawet jeśli uczyniliśmy coś złego, albo jeśli czujemy się zagrożeni i przestraszeni, jeśli zwrócimy się do Boga z modlitwą, to jakby cudem powrócą także pogoda ducha i pokój. Tego nas uczy przykład Eliasza – powiedział Franciszek na zakończenie swojej katechezy.
Papież do Polaków: Musimy trzymać w dłoniach różaniec
W czasie audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się do Polaków, mówiąc o Matce Bożej Różańcowej.
Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Dzisiaj obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Matka Boża w swych objawieniach często wzywała ludzi do odmawiania Różańca, zwłaszcza w obliczu zagrożeń dla świata. Także dzisiaj, w tym czasie pandemii, koniecznie musimy trzymać w naszych dłoniach różaniec, modląc się za siebie, za swoich bliskich i za wszystkich ludzi. Zawierzam was Królowej Różańca Świętego i z serca wszystkim błogosławię – powiedział.