Nasze projekty

Papież: Nawrócenie to łaska, trzeba się o nią modlić

"Nawrócenie to łaska od Boga, to On porusza nas, byśmy za nim szli" - wskazał Papież Franciszek w katechezie przed modlitwą Anioł Pański.

W katechezie przed modlitwą Anioł Pański Papież odniósł się do dzisiejszej ewangelii, która pokazuje postać i dzieło Jana Chrzciciela. Jak zauważył, Jan Chrzciciel pokazywał swoim współczesnym tę samą drogę, którą proponuje nam adwent – to jest droga wiary i droga nawrócenia. Co oznacza słowo nawrócenie? W Biblii oznacza „zmianę kierunku i mentalności”. W życiu moralnym i duchowym oznacza odwrócenie się od zła i zwrócenie do miłości Boga. Tego nauczał Jan Chrzciciel – wyjaśnił Papież.

Jak wyjaśnił Franciszek, przyjęcie chrztu, którego udzielał Jan, było zewnętrznym i widocznym znakiem nawrócenia. Zanurzenie w wodzie w Jordanie było jednak bezskuteczne, jeśli nie szło za tym oderwanie od grzechu. Z nawróceniem wiąże się żal za popełnione grzechy, pragnienie uwolnienia się od nich, wykluczenia ich z życia na zawsze. Aby odrzucić grzech, trzeba odrzucić wszystko, co się z nim wiąże: cenienie przyjemności, wygody, bogactwa, dobrego samopoczucia. Przykład oderwania od światowych rzeczy pokazuje ewangelia w osobie Jana Chrzciciela – powiedział Papież, podkreślając, że oderwanie od grzechu i światowości jest pierwszym etapem nawrócenia.

Jako kolejny aspekt nawrócenia i cel tej drogi Franciszek wskazał „poszukiwanie Boga i Jego Królestwa”. Nie chodzi tylko o to, by czynić pokutę, ale o coś większego – o osiągnięcie jedności z Bogiem w Jego Królestwie. Nie jest to łatwe, ponieważ pokusa zawsze nas uderza. Czasem bodziec popychający nas kub Bogu jest zbyt słaby, by się przebić przez grzechy – przyznał.

Reklama
Reklama

Można mieć pokusę, że prawdziwe nawrócenie nie jest możliwe – to pokusa zniechęcenia – wskazał Papież. Kiedy przychodzi Ci taka myśl, jest ona jak ruchome piaski kiepskiego życia. Co można zrobić, kiedy ktoś chce, ale czuje, że nie może? Przede wszystkim pamiętajmy, że nawrócenie jest łaską, nikt nie może uczynić go sam z siebie. O tę łaskę trzeba prosić Boga, prosić o siłę, by nas nawrócił. – dodał. Franciszek wyjaśnił także, że „możemy się nawrócić o tyle, o ile otwieramy się na czułość Boga”. Bóg nie jest złym Panem. Jest czuły, jest jak dobry Pasterz, który szuka ostatnich owiec ze swojego pastwiska. Nawrócenie to łaska od Boga, to On porusza nas, byśmy za nim szli – powtórzył Papież.

os/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite