Nasze projekty

Papież może mianować pierwszą kobietę szefem urzędu kurialnego

Po raz pierwszy papież Franciszek może powierzyć kobiecie kierowanie urzędem watykańskim - spekuluje hiszpański portal „Religion Digital”, według którego kierownikiem watykańskiego Sekretariatu Spraw Gospodarczych może zostać mianowana Włoszka Claudia Ciocca, ekspert gospodarczy.

29 kwietnia papież przyjął szefa zarządu komisarycznego tej dykasterii, Luigiego Misto. O szczegółach spotkania nie poinformowano. Media spekulują, że mogło to mieć związek z oczekiwaną od dawna obsadą kierownictwa tego urzędu.

Dotychczasowy prefekt sekretariatu kard. George Pell ustąpił z tej funkcji 1 lipca 2017 w związku z toczącym się przeciwko niemu w Australii procesem o pedofilię. W grudniu 2018 sąd pierwszej instancji uznał go za winnego, w marcu br. został skazany na sześć lat więzienia. Kardynał złożył odwołanie, a nie czekając na ostateczny wyrok papież Franciszek zwolnił go z funkcji prefekta.

Jeśli Claudia Ciocca rzeczywiście zostanie mianowana, odpowiadałaby za sprawy gospodarcze i finansowe Stolicy Apostolskiej oraz Państwa Watykańskiego i byłaby bezpośrednio zależna od papieża. Jednocześnie w około 600-letniej historii Kurii Rzymskiej byłaby pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku.

Reklama

Ciocca pracowała wcześniej w międzynarodowej sieci firm audytorsko-doradczych KPMG, zatrudniającej obecnie 189 tys. osób w 152 krajach na całym świecie. Pod koniec 2013 powierzono jej kontrolę bilansów i prowadzenia księgowości w Watykanie. Od 2016 pracuje dla Stolicy Apostolskiej. Była m.in. szefową biura prefekta utworzonego w 2014 roku Sekretariatu Spraw Gospodarczych. W tej funkcji zajmowała się kontrolą i nadzorem.

Ponadto ekspert gospodarcza Ciocca jest wykładowcą na rzymskim Uniwersytecie Santa Croce. Uczelnia prowadzi kursy zarządzania instytucjami kościelnymi. Ciocca studiowała na uniwersytecie Bicocca w Mediolanie, gdzie w 2002 roku otrzymała dyplom absolwenta nauk gospodarczych oraz kierowania przedsiębiorstwem. W latach 2003 do początku 2016 pracowała dla hiszpańskiej sekcji KPMG jako senior manager.

W lutym 2018 sekretarz generalny Sekretariatu Spraw Gospodarczych, maltański ksiądz Alfred Xuereb, został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Korei Południowej i Mongolii. Od tego czasu komisarycznym szefem jest sekretarz wydziału administracyjnego, włoski ksiądz Misto, a Claudia Ciocca była de facto osobą numer dwa tej dykasterii.

Reklama

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite