Nasze projekty

Papież do Patriarchy Bartłomieja: „Między nami jest braterska przyjaźń, wspólnie pracujemy nad dzisiejszymi wyzwaniami”

„Bliskość i solidarność między naszymi Kościołami stanowią nieodzowny wkład w powszechne braterstwo i sprawiedliwość społeczną, których ludzkość tak pilnie potrzebuje” – stwierdził Franciszek w liście wystosowanym do duchowego przywódcy prawosławia, patriarchy Bartłomieja I z okazji 30 rocznicy jego wyboru na arcybiskupa Konstantynopola i Patriarchę Ekumenicznego.

fot. ניר חסון Nir Hason/ Wikipedia Commons

Ojciec Święty nazywa Bartłomieja „kochanym bratem”. W ciągu tych prawie dziewięciu lat pontyfikatu, podczas których nawiązał z nim coraz głębszą relację, zmierzającą także do zbliżenia katedr apostołów Piotra i Andrzeja oraz zacieśnienia współpracy na rzecz wyzwania nowoczesności. Papież Franciszek kieruje słowa miłości do Patriarchy Bartłomieja, który 30 lat temu objął przywództwo Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. 

Wspólna odpowiedzialność duszpasterska

Ojciec Święty życzy wielu dalszych lat posługi, a także zdrowia, duchowej radości i obfitych łask. „Będąc wdzięczny Bogu zastanawiam się nad naszą głęboką więzią osobistą, od czasu inauguracji mojej posługi papieskiej, kiedy to zaszczyciłeś mnie swoją obecnością w Rzymie. Z czasem więź ta przerodziła się w braterską przyjaźń, pielęgnowaną podczas wielu spotkań nie tylko w Rzymie, ale także w Fanarze, w Jerozolimie, Asyżu, Kairze, na Lesbos, w Bari i Budapeszcie. Jak jasno wynika z udziału Waszej Świątobliwości w wydarzeniach, które odbyły się niedawno w Rzymie i w których wasza obecność była bardzo ceniona, podzielam z Tobą zrozumienie naszej wspólnej odpowiedzialności duszpasterskiej w obliczu pilnych wyzwań, przed którymi stoi dziś cała rodzina ludzka” – napisał papież.

Franciszek podkreślił zaangażowanie Bartłomieja i w ochronę świata stworzonego oraz znaczenie jego refleksji nad tym zagadnieniem, „z której wiele się nauczyłem i nadal uczę”. Wskazał na aktualność nauczania Patriarchy Konstantynopola o potrzebie duchowego nawrócenia ludzkości, które nabrało szczególnego znaczenia w okresie pandemii.

Reklama

„Ponadto serdecznie dziękuję Waszej Świątobliwości za nieustanne wskazywanie drogi dialogu, w miłości i w prawdzie, jako jedynej możliwej drogi pojednania między wierzącymi w Chrystusa i przywrócenia ich pełnej komunii. Z Bożą pomocą jest to droga, którą z pewnością będziemy nadal kroczyli razem, gdyż bliskość i solidarność między naszymi Kościołami stanowią nieodzowny wkład w powszechne braterstwo i sprawiedliwość społeczną, których ludzkość tak pilnie potrzebuje” – stwierdził Ojciec Święty w liście do Bartłomieja I.

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę