Leon XIII. Pierwszy papież uwieczniony na filmie

Krótka realizacja nakręcona przez Vittorio Calcina w Ogrodach Watykańskich to obecnie hit na Twitterze. Okazuje się, że pochodzi ona z 1896 r. i przedstawia Leona XIII - pierwszego papieża uwiecznionego na filmie!

fot. Catholic Arena/Twitter.com

Film autorstwa Vittotio Calcina to najstarsze nagranie audiowizualne papieża. Powstał w 1896 r. i pokazuje przybycie papieża Leona XIII na wydarzenie.

Sceny z filmu

Film składa się z trzech części. W pierwszej – papież Leon XIII poprzedzony przez swojego sekretarza, wchodzi do kadru z prawej strony. Opiera się na kiju i siada na krześle. W tej samej scenie gwardziści szwajcarscy klęczą z halabardami witają papieża salutem wojskowym. Kiedy Ojciec Święty do niech macha – wstają.

Reklama

W drugiej części produkcji widz obserwuje papieski powóz, który wjeżdża z prawej strony kadru. Powóz ciągnięty jest przez kilka koni. Na powitanie Papieża niektórzy klękają po lewej stronie wagonu, który zatrzymuje się w centrum sceny. Sekretarz podchodzi i zaprasza Papieża na kolejne błogosławieństwo, a powóz odjeżdża z miejsca zdarzenia w eskorcie trzech konnych strażników.

Ostatnia scena przedstawia papieża Leona XIII przybywającego do kościoła, witanego przez klęczącego prałata. Papież wchodzi, wręcza sekretarzowi saturno i siada na ławce. Zdejmuje okulary, naprawia pileolus i znów zaczyna błogosławić wiernym.

kw/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę