Nasze projekty

O czym rozmawiali papież Franciszek i Władimir Putin

Stosunki dwustronne, życie Kościoła katolickiego w Rosji, zagadnienia ekologiczne oraz sytuacja międzynarodowa ze szczególnym uwzględnieniem Syrii, Ukrainy i Wenezueli były głównymi tematami rozmowy Franciszka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 4 lipca w Watykanie.

Z ogłoszonego przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej komunikatu wynika, że Ojciec Święty przyjął swego gościa na audiencji w Watykańskim Pałacu Apostolskim, a Putin spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i sekretarzem ds. stosunków z państwami abp. Paulem Richardem Gallagherem.

„W toku serdecznych rozmów obie strony wyraziły zadowolenie z rozwoju stosunków dwustronnych, umocnionych następnie przez podpisanie w dniu dzisiejszym protokołu intencyjnego dotyczącego współpracy między Szpitalem Dzieciątka Jezus a szpitalami dziecięcymi w Federacji Rosyjskiej” – głosi oświadczenie Biura Prasowego. Stwierdzono również, że poruszono niektóre zagadnienia ważne dla życia Kościoła katolickiego w Rosji.

W dalszej części rozmów skupiono się ponadto na sprawach ekologicznych i na niektórych bieżących tematach międzynarodowych, ze szczególnym odniesieniem do Syrii, Ukrainy i Wenezueli.

Reklama

Spotkanie Franciszka z prezydentem Władimirem Putinem rozpoczęło się z ponad 50-minutowym opóźnieniem. Szef państwa rosyjskiego znany jest z „regularnego” przybywania na rozmowy z przywódcami i politykami innych państw znacznie po wyznaczonym początkowo czasie. Obecne opóźnienie nie jest jego rekordowym „osiągnięciem”.

Przybywającego do Watykanu prezydenta Rosji i towarzyszące mu osoby powitał prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein, a halabardziści Gwardii Szwajcarskiej oddali gościowi honory wojskowe.

Rozmowa papieża z gościem z Rosji, która rozpoczęła się z ponad 50-minutowym opóźnieniem, trwała prawie godzinę.

Reklama

Po zakończeniu spotkania obaj rozmówcy wymienili podarunki. Ojciec Święty wręczył swemu gościowi grawiurę przedstawiający Plac św. Piotra w XVIII wieku, dodając żartem, że to na pamiątkę, aby prezydent Rosji „nie zapomniał Rzymu”. Putin ze swej strony przekazał papieżowi ikonę z postaciami świętych apostołów Piotra i Pawła, a także film Andrieja Konczałowskiego nt. Michała Anioła, który nie wszedł jeszcze na ekrany.

Warto przypomnieć, że podczas poprzedniego spotkania 10 czerwca 2015 r. szef państwa rosyjskiego podarował Franciszkowi panneau z wizerunkiem moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela i kilka tomów „Encyklopedii Prawosławnej”, otrzymał zaś od papieża medalion z fragmentem Ewangelii. Z kolei w czasie pierwszej wizyty w Watykanie 25 listopada 2013 r. Putin przekazał papieżowi ikonę Matki Bożej Włodzimierskiej, Franciszek zaś obdarzył go majoliką z widokiem Ogrodów Watykańskich.

Po audiencji papieskiej prezydent Rosji wraz z towarzyszącymi mu osobami udał się na rozmowy z prezydentem i premierem Włoch.

Reklama

Doradca prezydenta Jurij Uszakow już wcześniej zapowiedział, że w czasie rozmów w Watykanie nie będzie poruszana sprawa ewentualnej podróży papieża do Rosji. „Przypuszczam, że ani z naszej strony, ani ze strony Watykanu sprawa ta nie będzie podnoszona” – oświadczył Uszakow. Dodał, że w tej sprawie należy brać pod uwagę również „sprawę stosunków międzykościelnych”. Wyjaśnił, że ponieważ papież nie tylko stoi na czele Państwa Watykańskiego, ale jest też głową Kościoła rzymskokatolickiego, „zagadnienie to musimy rozpatrywać m.in. z przedstawicielami naszego Kościoła, ale na razie nie rozważamy takiej możliwości”.

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę