Nasze projekty

O czym marzą biskupi dla młodzieży

W Watykanie zaprezentowano dziś dokument roboczy, tzw. Instrumentum laboris dla synodu biskupów na temat młodzieży, który odbędzie się w październiku. 52-stronicowy dokument zawiera refleksje nt. współczesnej młodzieży i jasno przedstawia cele październikowych obrad biskupów i ich znaczenia dla całego Kościoła.

– W Instrumentum laboris odnajdujemy nadzieję. W świecie, który nie pomaga marzyć, ten dokument może być odczytywany jako zaproszenie do tego, by pragnąć tego, co wydaje się nierealne, by marzyć dla młodych i wspólnie z nimi o wielkich rzeczach – mówił podczas prezentacji dokumentu kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów.

Jak podkreślał kard. Baldisseri, propozycje te mają dotyczyć wszystkich młodych, a nie tylko młodzieży znajdującej się dziś w Kościele i przyznającej się do wiary chrześcijańskiej. Jak czytamy na pierwszych stronach Instrumentum laboris, młodzi ludzie (tj. w wieku 16-29 lat) stanowią dziś blisko jedną czwartą światowej populacji, jako grupa ponad 1,8 mld osób.

Zwrócił uwagę na kilka tematów, które wybrzmiewają w dokumencie. Jednym z nich są liczne wyzwania współczesnej młodzieży, m.in. globalizacja i jej konsekwencje oraz pogłębiające się różnice społeczne i brak dialogu międzypokoleniowego. Innym, zaznaczanym przez samych młodych ludzi, jest potrzeba towarzyszenia – zarówno pojedynczym młodym osobom, jak też rodzinie, która dla młodzieży ma fundamentalne znaczenie, pomimo kryzysu, w którym się znajduje. Kard. Baldisseri zwrócił też uwagę na sześć wyzwań antropologicznych współczesnej młodzieży, opisanych w Instrumentum laboris, wśród których mowa jest m.in. o wyzwaniach związanych tożsamością młodzieży budowaną w świecie wirtualnym, niezdolnością młodzieży do podejmowania wiążących decyzji, a także tęsknota młodzieży, która jest coraz mniej religijna, za pogłębionym życiem duchowym.

Reklama

52-stronnicowy dokument Instrumentum laboris, który będzie podstawą obrad podczas październikowego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy, pt. „Poznać: Kościół słuchający rzeczywistości”, przedstawia portret współczesnej młodzieży i wyzwania, z jakimi się ona zmaga. Kolejny rozdział, zatytułowany „Interpretować: wiara i rozeznawanie powołania”, zbiera refleksje dotyczące tego, czym jest powołanie i jak pomagać młodym w jego rozeznawaniu. Trzecia część, pt. „Wybierać: drogi nawrócenia duszpasterskiego i misyjnego”, przedstawia perspektywę działań duszpasterskich możliwych do podjęcia w ramach troski o młodych ludzi. Dokument ten ma być także inspiracją do konkretnych rozwiązań, które mogą stać się owocem tego wydarzenia i odpowiedzią na potrzeby czasów.

XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” odbędzie się w Watykanie w dniach 3-28 października br. z udziałem biskupów i konsultorów z całego świata.

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę