Nasze projekty

Kardynał-nominat nowym arcybiskupem Newark w USA

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich archidiecezją Newark w USA złożoną w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku przez jej dotychczasowego metropolitę, abp. Johna Josepha Myersa i mianował jego następcą dotychczasowego arcybiskupa Indianapolis, abp. Josepha Williama Tobina, redemptorystę. 19 listopada ma on otrzymać z rąk papieża biret kardynalski.

Joseph William Tobin urodził się 3 maja 1952 r. w Detroit jako najstarszy z trzynaściorga rodzeństwa. Po nauce w szkole wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów, CSsR), w którym 5 sierpnia 1972 r. złożył pierwsze śluby a 21 sierpnia 1976 r. – wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1978 r., po czym posługiwał wśród emigrantów hiszpańskojęzycznych w różnych miejscach, głównie w Detroit i Chicago, zdobywając duże doświadczenie duszpasterskie, m.in. w parafiach i głosząc rekolekcje dla młodzieży i dorosłych, pracując z ruchami kościelnymi i w trybunale archidiecezjalnym oraz będąc zaangażowanym na rzecz pokoju, sprawiedliwości i integralności stworzenia. W 1991 r. został radnym generalnym swego zgromadzenia a 9 września 1997 r. – przełożonym generalnym (którym był do 2009 r.).

2 sierpnia 2010 r. Benedykt XVI mianował go sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz arcybiskupem tytularnym (sakrę przyjął 9 października tegoż roku). Na tym stanowisku starał się załagodzić napięcia między Stolicą Apostolską a żeńskimi zgromadzeniami zakonnymi w USA. 18 października 2012 r. papież mianował go arcybiskupem Indianapolis.

9 października br. Franciszek wymienił go wśród 17 nowych purpuratów, których 19 listopada włączy do Kolegium Kardynalskiego.

Reklama

st, kg (KAI) / Watykan

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite