Nasze projekty

Kard. Parolin: reforma Kurii Rzymskiej „jest w dobrym punkcie”

Zapoczątkowana przez papieża Franciszka na początku pontyfikatu reforma Kurii Rzymskiej, której pierwszym etapem było powołanie grupy kardynałów-doradców, „jest w dobrym punkcie”, a nawet uczyniono już wiele „fundamentalnych kroków”. Mówił o tym kard. Pietro Parolin

Jak poinformowało Radio Watykańskie, kardynał sekretarz stanu zauważył, że „reforma jest pojęciem związanym z odnową i jej postęp odbywa się pod hasłem prymat-synodalność bądź kolegialność, będącym żywotnym i specyficznym centrum uwagi Soboru Watykańskiego II”.

W Kościele katolickim, dodał najbliższy współpracownik papieża Franciszka, „nie opiera się to na logice aut-aut ( albo-albo), lecz et-et (i to, i to), bo tylko w ten sposób można stworzyć zawsze żywotną nową syntezę, która nie wyklucza, lecz łączy racje zainteresowanych stron”. Dotyczy to także „pozornie antytetycznych pojęć, takich jak «nowość» i «tradycja», gdyż oba są niezbędne”.

Reklama

„Obok stałego poszukiwania nowych dróg dostosowania struktur kościelnych do naszych czasów, reforma powinna jednocześnie zaczynać od nawrócenia serc na Chrystusa i zarazem chronić te serca, co sprawia, że Kościół jest rozpoznawalny w wydarzeniach historii, mimo zmieniających się z konieczności form, struktur i kryteriów organizacyjnych”, stwierdził kard. Parolin.

Reklama

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił o tym podczas prezentacji nowej książki abp. Agostino Marchetto, emerytowanego sekretarza Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, zatytułowanej „Reformacja i reformy w Kościele. Odpowiedź”.


sal (KAI Rzym) / Rzym

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite