Kard. Nycz 10 lat temu przyjął godność kardynalską

Metropolita warszawski, który przebywa w tych dniach w Rzymie w związku z konsystorzem zwołanym przez papieża Franciszka, w środę 25 listopada odprawił Mszę św. w swoim kościele tytularnym w Rzymie z okazji 10-lecia przyjęcia godności kardynalskiej. Bazylika św. Marcina i św. Sylwestra ai Monti znajduje się niedaleko Koloseum

Msza  św. o godz. 18.00 była koncelebrowana przez wspólnotę ojców karmelitów ma czele z Prowincjałem i proboszczem parafii o. Lucio Zappatore.

W homilii kard. Nycz wspomniał, że decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI, właśnie 10 lat temu, został włączony do grona kardynałów i otrzymał ten kościół jako swój kościół tytularny. Od tego momentu czuję się związany bardzo z waszą wspólnotą parafialną i z ojcami karmelitami, którzy przy tej parafii modlą się i prowadzą wspaniałe duszpasterstwo pomagając biednym i opuszczonym na wzór bł. Angelo Paoli, który działał przy tej parafii – podkreślił Kardynał.

Metropolita warszawski zaakcentował również, że “w czasie pandemii wszyscy jesteśmy wszyscy wezwani do bycia świadkami Chrystusa, którzy nie zamykają się w sobie ale są gotowi pomagać i służyć innym, na wzór Chrystusa, który nie przyszedł aby mu służono, lecz ale aby służyć”.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Na zakończenie Mszy św. o. Lucio Zappatore, proboszcz parafii, podziękował Ks. Kardynałowi za jego bliskość i obecność w parafii przy każdej wizycie w Rzymie. Podziękował również za wszelkie wsparcie materialne i modlitewne, dzięki którym mogą rozwijać działalność charytatywną i prowadzić potrzebne remonty.

Po Mszy św. kard. Nycz pobłogosławił nowy ołtarz boczny z popiersiem i relikwią św. Jana Pawła II.

Metropolita warszawski został kreowany kardynałem 20 listopada 2010 r. przez papieża Benedykta XVI w bazylice św. Piotra w Rzymie razem z 24 duchownymi. Jego nominacja została ogłoszona 20 października 2010 r. na zakończenie środowej audiencji generalnej.

Reklama

Papież przydzielił mu jako kościół tytularny bazylikę św. Sylwestra i Marcina ai Monti w Rzymie, niedaleko Koloseum. Ingres do tej świątyni miał miejsce dwa dni przed beatyfikacją Jana Pawła II – 29 kwietnia 2011 r.

Od 2010 r. kard. Nycz jest członkiem Kongregacji: ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz ds. Duchowieństwa, a od 2014 r. także członkiem Papieskiej Rady Kultury. W 2013 roku uczestniczył w konklawe, na którym został wybrany papież Franciszek.

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę