Nasze projekty

Jutro Franciszek leci do Maroka

Dzisiaj rano Ojciec Święty udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore i zawierzył Maryi - Salus Populi Romani swoją podróż apostolską do Maroka. Wyrusza w nią już jutro rano.

Dzisiejsza wizyta Franciszka w bazylice Santa Maria Maggiore była siedemdziesiątą pierwszą od początku pontyfikatu, a piątą w roku bieżącym. Podczas swoich 28 podróży zagranicznych (w tym rozpoczynającej się jutro pielgrzymki do Maroka) Ojciec Święty odwiedził 40 państw, w tym 9 w których większość stanowią muzułmanie.

– Krótka czasowo, ale bardzo ważna – tak określił tę podróż Alessandro Gisotti dyrektor biura prasowego Watykanu. Jego zdaniem ta pielgrzymka będzie kontynuacją papieskiej podróży na Półwysep Arabski w lutym. W rozmowie z dziennikarzami 27 marca w Watykanie Alessandro Gisotti podkreślił też, że najważniejszymi tematami spotkań papieża w Maroku będą dialog międzyreligijny, migracja i umocnienie miejscowych katolików.

Nie jest „przypadkiem”, że wkrótce po historycznym oświadczeniu z Abu Zabi na temat braterstwa między muzułmanami i chrześcijanami, Franciszek odwiedza teraz kolejny kraj muzułmański. Można z tego wysondować, „jak konkretnie rozwija się dialog między chrześcijanami i muzułmanami”, stwierdził Gisotti przed papieską podróżą, która przebiegać będzie pod hasłem „Sługa Ewangelii”.W liczącym około 34 milionów mieszkańców Maroku większość – bo około 99 procent – stanowią wyznawcy sunnickiego islamu. Ogólną liczbę katolików Watykan oblicza na około 23 tysiące. W kraju są tylko dwie diecezje katolickie: Rabat i Tanger, w 35 parafiach opiekę duszpasterską sprawuje około 50 księży.

Reklama
Reklama

Franciszek przybędzie 30 marca do stolicy Maroka, Rabatu. Bezpośrednio po przylocie w godzinach popołudniowych wygłosi na esplanadzie meczetu Hasana swoje pierwsze przemówienie do narodu marokańskiego, przedstawicieli rządu, społeczeństwa oraz korpusu dyplomatycznego. Dopiero po tym złoży wizytę kurtuazyjną u goszczącego go króla Mohameda VI. 55-letni monarcha jest głową państwa i zwierzchnikiem religijnym w Maroku od 1999 roku. Przyjmie Franciszka w swoim pałacu królewskim w Rabacie. Następnie papież odwiedzi szkolę imamów.

Ostatnim punktem pierwszego dnia papieskiej wizyty będzie spotkanie z migrantami w ośrodku Caritas w Rabacie. Wobec coraz większego odwracania się Europy od migrantów, Maroko z kraju tranzytowego stało się krajem docelowym dla wielu z nich, zwłaszcza z Afryki Subsaharyjskiej.

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) 80 tys. z nich przez pewien czas przebywa w Maroku; jest wśród nich wielu małoletnich bez opieki. W 2018 r. wyjechało do Europy z Maroka więcej migrantów niż z Libii. Było wśród nich wielu Marokańczyków, którzy zatrzymali się we Francji.

Reklama
Reklama

Pierwszym papieżem, który odwiedził Maroko, był przed 34 laty św. Jan Paweł II. Wygłosił on w Casablance historyczne przemówienie do młodzieży muzułmańskiej, którego wysłuchało wówczas 80 tys. młodych ludzi.

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite