Nasze projekty

„Jan Paweł II docierał na krańce świata”. Biskupi sprawowali mszę przy grobie papieża Polaka

"Ten wybitny syn polskiego narodu pomógł chrześcijanom na całym świecie, aby nie lękali się przynależeć do Kościoła, głosić Ewangelię" - mówił abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, podczas mszy przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie.

fot. Episkopat Polski/Flickr

Polscy biskupi, którzy przebywają w Rzymie na wizycie ad limina, w przededniu wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II koncelebrowali mszę świętą przy jego grobie.

„Na własne życzenie ewangeliczna sól zwietrzała, a światło przygasło”

W homilii abp Guzdek podkreślił, Jan Paweł II pokazywał, jak w zlaicyzowanym świecie żyć wiarą i świadczyć o Chrystusie.

W krajach bloku wschodniego władza państwowa walczyła z wyznawcami Chrystusa i ograniczała ich prawa. Wszelki oznaki wiary miały zniknąć z przestrzeni publicznej. Na zachodzie Europy wielu chrześcijan było przekonanych o nieuchronności procesów laicyzacji. Wielu wiarę uznało za sprawę wyłącznie prywatną. Tzw. katolicy postępowi niczym nie chcieli wyróżniać się w zlaicyzowanym społeczeństwie. Na własne życzenie ewangeliczna sól zwietrzała, a światło przygasło – mówił metropolita białostocki.

Reklama

W ten sposób abp Guzdek podkreślił kontekst początku pontyfikatu Jana Pawła II, który niósł światu nadzieję i przemianę wraz z zawołaniem „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

„Papież docierał aż na krańce świata”

Przypomniał, że to papieskie wezwanie jest aktualne także dziś i dotyczy otwarcia na Ewangelię wszelkich przestrzeni życia prywatnego i publicznego.

Reklama

Papież docierał aż na krańce świata z fundamentalnym przesłaniem: zawierzcie, zaufajcie Chrystusowi, nie lękajcie się. Ten wybitny syn polskiego narodu pomógł chrześcijanom na całym świecie, aby nie lękali się przynależeć do Kościoła, głosić Ewangelię, stawać o obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, stawać w obronie rodziny opartej na sakramentalnym związku mężczyzny i kobiety, w obronie wolności religijnej i godności każdego człowieka – wyliczał abp Guzdek.

Abp Guzdek podkreślił, że modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II przypomina „nam, jak wiele może uczynić jeden człowiek, wolny od lęku i otwarty na działanie Ducha Świętego„. Prośmy dla całego Kościoła o odwagę w podtrzymywaniu ognia wiary, nadziei i miłości, który rozpalił w nim Chrystus, Odkupiciel człowieka – zachęcał.

Reklama

kh/BP KEP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę