Nasze projekty

Franciszek: żadna wojna nie jest warta łez dzieci

"Ileż dzieci pozbawionych jest podstawowego prawa do życia oraz integralności fizycznej i psychicznej z powodu konfliktów?" - pyta papież Franciszek w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka.

Fot. influenzando/Cathopic

Papież Franciszek przypomniał o Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, który obchodzi się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia tego dnia – w 1989 roku – oenzetowskiej konwencji mówiącej o ochronie dzieci. Podkreśla się, że jest to jeden z najpowszechniej ratyfikowanych dokumentów na świecie, a jednocześnie najbardziej zaniedbywany w praktyce. Dzieci są m.in. pierwszymi ofiarami wojen i konfliktów.

ZOBACZ: S. Teresa Pawlak: “Bądź takim człowiekiem dla innych, by widzieli w twoich oczach swoją prawdziwą wartość”

W swoim wpisie w mediach społecznościowych papież Franciszek przypomina o tak wielu dzieciach „pozbawionych podstawowego prawa do życia oraz integralności fizycznej i psychicznej z powodu konfliktów”. Ileż dzieci zostaje zmuszonych do uczestnictwa lub asystowania w walkach i noszenia potem blizn? – pyta Franciszek i dodaje: „Żadna wojna nie jest warta łez dzieci”.

Reklama

Dzieci wciąż cierpią, w wielu miejscach na świecie

Przygotowany z okazji Dnia Praw Dziecka raport przypomina, że najgorszym miejscem dla najmłodszych na świecie jest Republika Środkowoafrykańska, gdzie trzynaścioro na sto dzieci umiera przed osiągnięciem piątego roku życia, a niespełna połowa ma szansę na pójście do szkoły podstawowej. Podobnie dzieje się wciąż w wielu krajach Afryki i Ameryki Południowej. Trudną sytuację dzieci pogłębia proceder wykorzystywania seksualnego, zmuszania do pracy, czy udziału w konfliktach zbrojnych.

PRZECZYTAJ: Ks. Jastrzębski o ks. Pawlukiewiczu: „Gdy przychodziły gorsze dni, trwał przy Bogu”

Reklama

Raport wskazuje też na znaczącą dyskryminację dziewczynek, które w wielu krajach mają dużo mniej praw od swoich rówieśników – chłopców. W drugiej kolejności wysyłane są do szkoły, a np. w Indiach ich przyjście na świat postrzega się jako ciężar, podczas gdy narodziny syna zawsze oznaczają dla ludzi błogosławieństwo. Wynika to z hinduskiej kultury, która m.in. tradycyjnie nakazuje kobietom wniesienie posagu przy ślubie.

Z okazji Dnia Praw Dziecka przypomniano też o znaczącej wzroście liczby dzieci na terenach ogarniętych konfliktami i wojnami. Mowa jest o prawie 470 mln nieletnich. Tymczasem ponad 150 mln dzieci zmusza się na całym świecie do pracy, często w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Vatican News,, Beata Zajączkowska/KAI

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę