Nasze projekty

Bierzmowanie w więziennej kaplicy. Osadzeni sami proszą o ten sakrament

Biskup Marek Solarczyk udzielił sakramentu bierzmowania sześciu osadzonym z Zakładu Karnego w Żytkowicach. Jak mówi kapelan więzienia, ks. Bogdan Piwko, osadzeni sami składają deklarację przystąpienia do przygotowań, a następnie przyjęcia sakramentu.

fot. Matthew Ansley/Unsplash

Świadoma decyzja i wyznanie wiary

Ks. Bogdan Piwko zwrócił uwagę, że uroczystość bierzmowania i przygotowanie do niego szczególny wymiar i znaczenie w przypadku izolacji penitencjarnej. Osadzeni sami składają deklarację przystąpienia do przygotowań, a następnie przyjęcia sakramentu, przez co bierzmowanie – dokonywane w przypadku więźniów w wieku dorosłym – odgrywa niejako rolę świadomego wyznania wiary. Skazani w okresie przygotowań uczestniczą w mszach świętych, korzystają z sakramentu pokuty i pojednania, zgłębiają odpowiednie zagadnienia – opowiada ks. Piwko.

W homilii bp Marek Solarczyk podkreślił, że Duch Święty, którego otrzymują osadzeni, powinien być ich przewodnikiem, a podążanie za Nim pozwoli poznać tajemnicę Boga, za którego przyczyną osoby bierzmowane otrzymują dary i zostają dziećmi Bożymi. 

Potrzeba pomocy duchowej

Reklama

Rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Żytkowicach, kpt Paweł Wójcik powiedział, że osadzeni od kilku miesięcy uczestniczyli w przygotowaniach do tego wyjątkowego sakramentu, w ramach katechez prowadzonych przez kapelana jednostki. W Eucharystii uczestniczyli także funkcjonariusze Służby Więziennej na czele z porucznik Anną Banaszek – Zastępcą Dyrektora Zakładu Karnego w Żytkowicach. 

Pozbawieni wolności, pomimo, że są niekiedy sprawcami poważnych przestępstw i wymagają pomocy wychowawcy oraz psychologa, zgłaszają także potrzeby pomocy duchowej. Spotkania z osobami duchownymi w zakładzie karnym to szczególny rodzaj kontaktu oparty na rachunku sumienia, żalu za popełnione przestępstwa i próba naprawienia popełnionego zła – powiedział kpt. Paweł Wójcik.

Zakład Karny w Żytkowicach to jednostka typu półotwartego, przeznaczona dla dorosłych recydywistów penitencjarnych. Pojemność Zakładu Karnego wraz z Oddziałem Zewnętrznym w Pionkach wynosi 561 miejsc.

Reklama

os, KAI / Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę