Nasze projekty

Franciszek: powinniśmy otworzyć nasze serca na życie uchodźców

"Życie uchodźcy to życie na ulicy życia, na której jesteś ignorowany, deptany, traktowany jakbyś był nikim" - powiedział papież Franciszek.

fot. Mazur/episkopat.pl

Podczas spotkania z 50 młodymi ludźmi ze Scholas Occurrentes w Papieskim Kolegium Międzynarodowym Maria Mater Ecclesiae w Rzymie papież apelował o otwarcie serc dla uchodźców.

Powinniśmy otworzyć nasze serca na życie uchodźców – mówił Ojciec Święty, odpowiadając na pytania zgromadzonych. Tłumaczył, że uchodźca to nie turysta, który przyjechał zwiedzać inny kraj, ale ktoś, kto uciekł ze swej ojczyzny i ryzykuje swe życie, „aby żyć”.

„Możecie sobie wyobrazić, co to znaczy być sprzedanym jak towar”

Do wypowiedzenia tych słów skłoniła go historia Austena, młodego uchodźcy z Rwandy po ludobójstwie z 1994 roku, który trafił do Konga, a obecnie objęty jest programem sieci Scholas Occurrentes.

Reklama

Franciszek zwrócił uwagę na to, że uchodźcy są ofiarami odrzucenia i obojętności z naszej strony. Nasz egoizm prowadzi nas do tej psychologii obojętności – wskazał papież i stwierdził, że Morze Śródziemne stało się największym cmentarzem świata.

Opowiedział o losie tych, którzy wracają na wybrzeże Libii, gdzie wpadają w ręce mafii, które ich wykorzystują, torturują, a kobiety sprzedają. Możecie sobie wyobrazić, co to znaczy być sprzedanym jak towar. To się dzieje z dziewczynami takim jak wy, z młodymi matkami – mówił papież.

Podkreślił, że „uchodźcy, którzy ryzykują życie”, uciekając przez Morze Śródziemne, Morze Egejskie, a nawet Ocean Atlantycki (w drodze na Wyspy Kanaryjskie) „mają jedną obsesję: uciec”.

Reklama

„Życie uchodźcy to życie na ulicy życia, na której jesteś ignorowany”

Zaznaczył, że „gdy mówimy o uchodźcach, nie mówimy o liczbach – mówimy o naszych braciach i siostrach, którzy musieli uciekać”. Jednak niektórym z nich się to nie udało i zostali zamknięci w „obozach koncentracyjnych”, które istnieją na wybrzeżu Libii.

Spotkałem wielu uchodźców, którzy opowiedzieli mi, jak długo zajęło im dotarcie do Europy: dwa lub trzy lata uciekania i wędrowania. Życie uchodźcy to życie na ulicy, ale nie na twojej ulicy, nie na ulicy twego miasta, [lecz] na ulicy życia, na której jesteś ignorowany, deptany, traktowany jakbyś był nikim – tłumaczył Franciszek.

Apelował do młodych, by byli „wdzięczni za życie” jakie wiodą, za to, że nie są zmuszeni uciekać ze swej ojczyzny. Jednocześnie przestrzegł ich przed kulturowym „uwięzieniem” we własnej ojczyźnie. Zachęcił ich do ucieczki z więzień ustalonych społecznych przyzwyczajeń, ze „społecznej poprawności”.

Reklama

Czasami jesteś skazany na zachowania, które robią z ciebie „wykrochmalonego”, uniemożliwiają ci odczuwanie. Uchodźca ucieka, bo czuje, ma poczucie wolności, poczucie sprawiedliwości – zauważył papież.

Czym jest Scholas Occurrentes?

Młodzi ludzie ze Scholas Occurrentes przedstawili papieżowi krótki spektakl teatralny „Twarze pandemii”, w którym białe maski w różnokolorowe pasty wyrażały ból dzisiejszej młodzieży. Zaprezentowano mu również Szkołę Polityczną „Fratelli tutti”. Przez rok 50 młodych będzie zdobywało formację ludzką i polityczną inspirowaną jego encykliką pod tym tytułem.

Scholas Occurrentes to światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, utworzona w celu wspierania więzi między wszystkimi szkołami na świecie. Jej misją jest „integracja uczniów poprzez inicjatywy technologiczne, sportowe i artystyczne, które wspierają wychowanie do kultury spotkania”.

19 marca 2014 r. Stolica Apostolska oficjalnie uznała Scholas Occurrentes za prywatną fundację, podlegającą od sierpnia 2015 r. kongregacji ds. duchowieństwa.

Fundacja ma własny hymn „Sembradores del encuentro” (Siewcy spotkania). Tworzy sieć ponad 400 tys. instytucji edukacyjnych w 190 państwach m.in. w Argentynie, Chile, Watykanie, Kolumbii, Hiszpanii, Haiti, Włoszech, Meksyku, Mozambiku, Panamie, Paragwaju, Portugalii, Rumunii, Japonii i USA.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę