Nasze projekty

Franciszek: Pierwszą modlitwą człowieka jest zawsze modlitwa słowami

"Nie wolno nam gardzić modlitwą ustną. Ktoś mógłby powiedzieć, że "to coś dla dzieci, dla ludzi niewykształconych, a ja dążę do modlitwy w myślach, medytacji, wewnętrznej pustki, aby Bóg mógł przyjść". Proszę was bardzo, nie popadajcie w pychę pogardzania modlitwą ustną, modlitwy ludzi prostych" - powiedział Papież w czasie katechezy na audiencji ogólnej.

My tworzymy słowa i słowa tworzą nas

W czasie katechezy Papież podkreślił znaczenie modlitwy słowami. Modlitwa jest dialogiem z Bogiem, a każde stworzenie, w pewnym sensie, „dialoguje” z Bogiem. W człowieku modlitwa staje się słowem, wołaniem, pieśnią, poezją. Słowo Boże stało się ciałem, a w ciele każdego człowieka słowo powraca do Boga w modlitwie – powiedział i zauważył, że nie tylko my tworzymy słowa, ale i one tworzą nas.

Słowa modlitwy przeprowadzają nas bezpiecznie przez ciemną dolinę, kierują nas na zielone pastwiska, bogate w wodę, sprawiają, że ucztujemy na oczach wrogów, jak uczy nas psalm (por. Ps 23). Słowa rodzą się z uczuć, ale jest też droga odwrotna: to słowa kształtują uczucia – wyjaśnił Franciszek.

Papież zwrócił także uwagę, że „Biblia wychowuje człowieka, aby wszystko wychodziło na światło słowa, aby nic, co ludzkie, nie było wykluczone, ocenzurowane” i wskazał, że szczególnie groźne jest ukrywanie cierpienia. Cierpienie zamknięte w naszym wnętrzu, które nie może się wyrazić, czy też rozładować może zatruć duszę. Jest śmiercionośne – przestrzegł.

Reklama

Modlitwa słowami jest najpewniejsza

Jako przykład modlitwy słowami Franciszek wskazał Psalmy, które choć momentami mogą wydać się zuchwałe, to jednak są w Piśmie Świętym słowem natchnionym.

Choć wszyscy wiemy, że modlitwa nie oznacza powtarzania słów, to jednak modlitwa ustna jest najpewniejsza i zawsze można ją odmawiać. Uczucia natomiast, jakkolwiek szlachetne, są zawsze niepewne: przychodzą i odchodzą, opuszczają nas i powracają – wytłumaczył Papież i dodał, że tak jak „modlitwa serca jest tajemnicza i w pewnych momentach się skrywa”, tak „modlitwa ust, ta odmawiana szeptem lub recytowana w chórze, jest natomiast zawsze dostępna, jest niezbędna, tak jak praca fizyczna„. Franciszek przypomniał też, że Jezus, zapytany przez uczniów, jak mają się modlić, dał im modlitwę „Ojcze Nasz”.

Modlitwa osób starszych – jak dęby, które dają cień

Papież przywołał także postawę ludzi starszych, którzy pokornie, czasem niedosłysząc powtarzają półgłosem, szeptem znane im modlitwy. Modlitwa ta nie zakłóca milczenia, lecz świadczy o ich wierności obowiązkowi modlitwy, praktykowanej przez całe życie, nigdy nie słabnącej. Ci ludzie modlący się pokornie często są wielkimi orędownikami parafii: są dębami, które z roku na rok poszerzają swoje gałęzie, aby dać cień jak największej liczbie osób. Tylko Bóg wie, kiedy i jak bardzo ich serca były zjednoczone z odmawianymi modlitwami: z pewnością także te osoby musiały się zmierzyć z nocami i chwilami pustki. Ale modlitwie ustnej można być zawsze wiernym. Jest jak kotwica. Trzeba wspiąć się po linie, by trwać wiernie – zachęcił Franciszek.

Reklama

Przypomniał również praktykę znanej wielu ludziom „Modlitwy Jezusowej” i historię rosyjskiego pielgrzyma, który „nauczył się sztuki modlitwy, powtarzając niezliczoną ilość razy to samo wezwanie: Panie, Jezu Chryste, Synu Boga, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem!”.

Nie gardźmy modlitwą ludzi prostych

Franciszek podkreślił, że nie wolno zaniechać modlitwy słowami. Ktoś mógłby powiedzieć, że to coś dla dzieci, dla ludzi niewykształconych, a ja dążę do modlitwy myślami, medytacji, wewnętrznej pustki, aby Bóg mógł przyjść. Proszę was bardzo, nie popadajcie w pychę pogardzania modlitwą ustną, modlitwy ludzi prostych, tej, której nauczył nas Jezus: „Ojcze nasz, który jesteś w niebie…” – przypomniał i zauważył, że wypowiadane w tej modlitwie słowa „prowadzą nas za rękę; w pewnym momencie przywracają smak, budzą nawet najbardziej ospałe serca; ożywiają uczucia, o których zatraciliśmy pamięć. A przede wszystkim są jedynymi, które w sposób pewny kierują do Boga prośby, jakie On chce usłyszeć”

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę