Nasze projekty

Franciszek o kierunkach swoich podróży: w Europie celowo wybieram najmniejsze kraje

Franciszek wyjaśnił, że przyjął kryterium „odwiedzania najmniejszych krajów Europy (…) aby poznać Europę ukrytą.

fot. Luis Ángel Espinosa, LC/cathopic.com

O pragnieniu poznawania „Europy ukrytej” w jej najmniejszych państwach, a także o możliwości odwiedzenia wkrótce Mongolii oraz Indii wspomniał papież Franciszek podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, w drodze powrotnej z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Franciszek potwierdził dwie wizyty

Odpowiadając na pytania o ewentualne kolejne pielgrzymki, papież Franciszek potwierdził wrześniową wizytę w Marsylii (zaplanowaną na 23 września, choć papież na pokładzie samolotu, najprawdopodobniej omyłkowo, wymienił inną datę) oraz podróż do Lizbony, gdzie w pierwszym tygodniu sierpnia odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Wspomniał także o innych możliwych planach zagranicznych wizyt.

Wydaje mi się, że na przyszły rok są zaplanowane Indie (…) Jeśli to możliwe, z Marsylii udam się do Mongolii, ale nie zostało to jeszcze ustalone, jest to możliwe – mówił.

Reklama

Papież nie wymienił wśród planowanych kierunków Węgier, co do których wielu watykanistów spodziewa się, że zostaną one odwiedzone przez Franciszka jesienią bieżącego roku, ani Libanu, który oczekuje na papieski przyjazd, przełożony z czerwca ubiegłego roku.

Papież celowo odwiedza najmniejsze kraje Europy

Mówiąc o kierunkach swoich wizyt apostolskich, Franciszek wyjaśnił, że przyjął kryterium „odwiedzania najmniejszych krajów Europy (…) aby poznać Europę ukrytą, która ma wielką kulturę, ale pozostaje nieznana. A także towarzyszyć krajom takim jak np. Albania, która jako jedna z pierwszych ucierpiała z powodu najokrutniejszej w historii dyktatury”. Dodał też, że jego wybory służą temu, by „nie popadać w globalizację obojętności”, do której nawiązał uprzednio dziennikarz, pytający papieża o plany podróży. Zaznaczył też, że jego podróż do Marsylii, podobnie, jak jego wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w 2014 roku, nie będzie miała charakteru państwowego.

Zakończona 5 lutego wizyta papieża Franciszka w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym była jego czterdziestą zagraniczną podróżą apostolską.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę