Franciszek: Jezus wyzwala nas z egocentryzmu i ujawnia nam prawdziwe szczęście

„Pierwsze słowo Jezusa brzmi: błogosławieni. To jest synonim bycia uczniem Jezusa. Pan, wyzwalając nas z niewoli egocentryzmu, rozluźnia nasze zamknięcia, roztapia naszą zatwardziałość i ujawnia nam prawdziwe szczęście, które często znajduje się tam, gdzie sobie tego nie wyobrażamy” – powiedział Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

fot. Vatican News/YouTube.com

Papież odniósł się do czytanych w dzisiejszym fragmencie Błogosławieństw w wersji św. Łukasza (Łk 6, 20-23). Podkreślił, że określają one tożsamość ucznia Jezusa. Komentując pierwsze z nich: „Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże” (w. 20) wskazał, iż Jezus mówi o swoich uczniach: że są błogosławieni i że są ubodzy; że są błogosławieni, ponieważ są ubodzy.

Wyjaśnił, że chodzi tutaj o to, że uczeń Jezusa nie znajduje swej radości w pieniądzach czy innych dobrach materialnych, lecz w darach, które otrzymuje każdego dnia od Boga: w życiu, w stworzeniu, w braciach i siostrach… Na dodatek dobrami, które posiada, chętnie się dzieli. Franciszek zaznaczył, że ubóstwo odnosi się także do sensu życia: uczeń Jezusa nie myśli, że go posiada, że już wszystko wie, ale wie, że musi się uczyć każdego dnia. Dlatego jest osobą pokorną, otwartą, wolną od uprzedzeń i rygoryzmu – stwierdził Ojciec Święty.

Błogosławieni – synonim bycia uczniem Chrystusa

Franciszek wskazał, że uczeń akceptuje paradoks Błogosławieństw i dlatego godzi się, by narazić się na szwank, będąc świadomym, że to nie Bóg musi wejść w naszą logikę, lecz my w Jego. Pamiętajmy, pierwsze słowo Jezusa brzmi: błogosławieni. To jest synonim bycia uczniem Jezusa. Pan, wyzwalając nas z niewoli egocentryzmu, rozluźnia nasze zamknięcia, roztapia naszą zatwardziałość i ujawnia nam prawdziwe szczęście, które często znajduje się tam, gdzie sobie tego nie wyobrażamy – powiedział Ojciec Święty.

Reklama
Reklama

Na zakończenie swego rozważania papież zachęcił do postawienia sobie kilku pytań, w tym najważniejszego: Czy pozwalam, aby paradoks Błogosławieństw «zburzył mnie wewnętrznie», czy też pozostaję w zasięgu moich własnych wyobrażeń? A potem, niezależnie od mozołów i trudności, czy odczuwam radość z naśladowania Jezusa? To jest najważniejsza cecha ucznia: radość serca– stwierdził Franciszek.

Modlitwa o pokój na Ukrainie

Tuż po odmówieniu Anioła Pańskiego na Placu św. Piotra, papież Franciszek poprosił, by w ciszy i skupieniu wierni pomodlili się w intencji pokoju na Ukrainie.

kw, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę