Nasze projekty

Franciszek do Polaków: niech wam towarzyszy opieka św. Stanisława

„Niech wam towarzyszy opieka św. Stanisława i Boże błogosławieństwo!” – powiedział Ojciec Święty do pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam obecnych tu polskich pielgrzymów. Dziś Kościół w Polsce celebruje uroczystość swego wielkiego Patrona św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jego odwaga w Panu i wierność ewangelicznym wartościom duchowym i moralnym niech będzie dla was i dla waszego Narodu punktem odniesienia w decyzjach i działaniach wobec wyzwań naszych czasów. Niech wam towarzyszy jego opieka i Boże błogosławieństwo! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Reklama

W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty podzielił się przeżyciami związanymi z podróżą apostolską do Bułgarii i Macedonii Północnej. Powiedział między innymi: W Bułgarii prowadziła mnie żywa pamięć św. Jana XXIII, który w 1925 roku został wysłany do tego kraju jako wizytator, a następnie delegat apostolski. Ożywiony przykładem jego życzliwości i miłości pasterskiej spotkałem się z narodem, który jest powołany, by był mostem między Europą Środkową, Wschodnią i Południową. Bułgaria jest jedną z ziem ewangelizowanych przez świętych Cyryla i Metodego, których św. Jan Paweł II ogłosił, obok św. Benedykta, patronami Europy. W Sofii, w majestatycznej katedrze patriarchalnej świętego Aleksandra Newskiego, zatrzymałem się na modlitwie przed wizerunkiem tych dwóch świętych braci. Dwukrotnie odprawiłem Eucharystię ze wspólnotą katolicką w tym kraju i zachęciłem ją, aby była pełna nadziei i by wzrastała w łasce Pana. Ostatniego aktu podróży dokonaliśmy wraz z przedstawicielami różnych religii: modliliśmy się do Boga o dar pokoju, podczas gdy grupa dzieci niosła zapalone lampiony, będące symbolem wiary i nadziei. W Macedonii Północnej towarzyszyła mi duchowa obecność świętej Matki Teresy z Kalkuty, która urodziła się w Skopje w 1910 r. Przy Domu Pamięci Matki Teresy modliłem się w obecności innych przywódców religijnych i dużej grupy ubogich oraz poświęciłem kamień węgielny sanktuarium pod jej wezwaniem. Podczas spotkania z młodymi różnych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii, zachęciłem ich, aby mieli wielkie marzenia i angażowali się, jak młoda Agnes – przyszła Matka Teresa – słuchając głosu Boga, który przemawia w modlitwie oraz w ciele potrzebujących braci. W Skopje oprócz świadectw młodych, wysłuchałem też świadectw kapłanów i osób konsekrowanych, mężczyzn i kobiet, którzy oddali życie Chrystusowi. Tam też sprawowaliśmy Mszę św., powierzając Bożej Opatrzności teraźniejszość i przyszłość narodów, które odwiedziłem podczas tej podróży.

W dzisiejszej audiencji udział więzili między innymi Delegacja z Regionu Kujawsko – Pomorskiego na czele z panem Marszałkiem Piotrem Całbeckim; pielgrzymi z parafii św. Marcina z Gostyczyna (diec. pelplińska), .św. Jana Chrzciciela w Łagowie (diec. zielonogórsko – gorzowska): Grupa lektorów z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej z Czerwiennego na Bachledówce (arch. krakowska): Młodzież z Zespołu Szkół Katolickich św. Pankracego z Jeleniej Góry; Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce; Grupa pielgrzymów z Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr 9 im. gen. Władysława Andersa w Opolu; Pielgrzymka dziękczynna grupy parafian z Wadowic – w 40 rocznicę pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w rodzinnym mieście i z okazji 20 lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wadowicach; Grupa pielgrzymów z parafii polonijnych w WIELKIEJ BRYTANII (z: Liverpool`u, Crewe, Blackburn, Doncaster, Redditch, Preston, Volwerhampton, Kiddenminster oraz Morecambe); Międzyparafialna grupa z Biura CARITAS z Włocławka: Grupa młodzieży z Sękowej i Siar.

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite