Nasze projekty

Franciszek: Bóg nigdy nie wybiera kogoś, aby wykluczyć innych

"Wiara w jednego Boga zaprasza i zachęca nas do życia jako bracia" - mówił papież do włoskich biblistów.

Fot. Jose Martinez / Cathopic

Franciszek przyjął dziś rano na audiencji uczestników krajowego tygodnia biblijnego, poświęconego przymierzom, które zawarł Bóg w historii zbawienia z Noem, Abrahamem i z Izraelem. Pomagajcie ludziom karmić się słowem Bożym, aby Pismo Święte rzeczywiście stało się dziedzictwem wszystkich – prosił papież włoskich biblistów.

Franciszek zauważył, że temat ten przewija się przez cały Stary i Nowy Testament, z napięciami oraz przeformułowaniami nieustannie oscylującymi między uniwersalizmem miłości Najwyższego do ludzi, z której nikt nie jest wykluczony, a partykularyzmem wybrania. Element jednoczący stanowi jednak nieodwołalność Bożych darów i powołania, Jego stała i wieloraka oferta komunii, na co zwracał już uwagę św. Jan Paweł II.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Nycz: wychowanie młodego człowieka może odbywać się jedynie dzięki przykładowi życia wychowawców

Reklama

Mówiąc o przymierzu zawartym z Noem, Franciszek wyraził przekonanie, że dotyczyło ono relacji między ludzkością a stworzeniem. W opowieści o potopie Bóg przywraca nadzieję i zbawienie ludzkości, spustoszonej przez nienawiść i przemoc, poprzez sprawiedliwość Patriarchy – zaznaczył papież. Taka sprawiedliwość ma sama w sobie niezbywalny wymiar ekologiczny, polegający na ponownym odkryciu i poszanowaniu rytmów wpisanych w naturę ręką Stwórcy. Przymierze z Noem, które nigdy nie zostało przez Boga odwołane, nadal pobudza nas do sprawiedliwego oraz rozsądnego korzystania z zasobów planety. Dziś stanowi to przedmiot poważnej troski.

Odnosząc się z kolei do przymierza z Abrahamem, Franciszek zauważył, że jest ono wspólne dla trzech religii monoteistycznych i zachowuje swoje znaczenie również w naszych czasach, wstrząsanych, jak wskazał papież, echem śmierci i wojny. Wiara w jednego Boga zaprasza i zachęca nas do życia jako bracia – podkreślił papież.

PRZECZYTAJ: Znani artyści wystąpią na koncertach poświęconych rodzinie Ulmów. Otwarto też wyjątkową wystawę

Reklama

W tym kontekście odniósł się do przymierza zawartego na górze Synaj. Jest ono związane z darem Prawa i wyborem Izraela jako narzędzia zbawienia dla wszystkich narodów. To również jest ważne. W rzeczywistości w Biblii, wbrew wszelkim pokusom interpretacji ekskluzywistycznej, partykularyzm wybrania jest zawsze funkcją uniwersalnego dobra i nigdy nie przybiera formy separacji lub wykluczenia. Bóg nigdy nie wybiera kogoś, aby wykluczyć innych, ale zawsze, aby włączyć wszystkich. Wydaje się, że Boże wybranie ma wymiar społeczny i misyjny. Stanowi to ważne ostrzeżenie dla naszych czasów, w których coraz większe podziały prowadzą do pogłębiania przepaści i wznoszenia murów między ludźmi czy narodami, ze szkodą dla jedności rodzaju ludzkiego i samego Ciała Chrystusa zgodnej z Bożym planem – powiedział papież.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę