Nasze projekty

Abp Grzegorz Ryś mianowany administratorem apostolskim w Kaliszu

Metropolita Łodzki abp Grzegorz Ryś został przez papieża Franciszka dziś mianowany administratorem apostolskim sede plena w Kaliszu - powiadomiło biuro prasowe Watykanu.

W komunikacie zamieszczonym na stronach Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej czytamy jedynie o powołaniu administratora apostolskiego sede plena dla diecezji Kaliskiej, którym zostaje abp Grzegorz Ryś.

Wcześniej do zbadania sytuacji możliwych zaniedbań dotyczących zgłoszonych spraw wykorzystywania seksualnego księży w diecezji kaliskiej został przez Watykan oddelegowany abp Stanisław Gądecki. Zapytaliśmy rzecznika prasowego arcybiskupa łódzkiego czy dzisiejsza decyzja oznacza, że sprawami zaniedbań również będzie się zajmować abp Grzegorz Ryś, czy też pozostaną one w kompetencji abp Gądeckiego.

– Mogę powiedzieć tylko tyle, że ks. abp Grzegorz Ryś został dziś mianowany administratorem apostolskim sede plena czyli przedstawicielem Ojca Świętego w diecezji kaliskiej. W najbliższym czasie abp Ryś spotka się też z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce. Tyle mogę powiedzieć na chwilę obecną

Reklama
Reklama

odpowiedział ks. Paweł Kłys, rzecznik arcybiskupa.

W szczególnych okolicznościach Stolica Apostolska może w trybie nadzwyczajnym zarządzić, że w diecezji, która ma własnego biskupa będzie ustanowiony administrator apostolski sede plena – wyjaśnia w rozmowie z KAI prawnik kościelny z uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Piotr Majer.

– Słowo administrator oznacza, że jego funkcja jest tymczasowa, a przymiotnik „apostolski” oznacza, ze władzę sprawuje w imieniu papieża i ma wszelkie uprawnienia biskupa diecezjalnego. Natomiast biskup diecezjalny winien współpracować w pełnym, wolnym i spokojnym wypełnianiu mandatu przez administratora. Krótko mówiąc władzę ma administrator apostolski a biskup diecezjalny – jak można wnioskować – jest zawieszony. Pojęcie „sede plena” oznacza to, że diecezja jest obsadzona, czyli jest biskup kaliski, ale jego władza ulega ograniczeniu w stopniu określonym przez pismo apostolskie.

Reklama
Reklama

wyjaśnił ks. prof. Majer.

ad/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę