Nasze projekty

24 godziny dla Pana. Wielkopostna modlitwa w parafiach na całym świecie

Mimo epidemii Papież Franciszek zapowiedział, że tradycyjnie przed IV Niedzielą Wielkiego Postu odbędzie się inicjatywa modlitewna "24 godziny dla Pana". W parafiach odbędzie się z 12 na 13 marca ałodniowa adoracja połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty.

„24 godziny dla Pana” to nabożeństwo pokutne poprzedzające IV niedzielę Wielkiego Postu. Jego inicjatorem jest papież Franciszek, który chciał, aby stworzono możliwość przystąpienia przy tej okazji do spowiedzi wielu ludziom. Sama inicjatywa ma miejsce także w Watykanie.

Pierwszy raz nabożeństwo „24 godziny dla Pana” organizowano w 2014 roku. Po nabożeństwie pokutnym rozpoczynającym inicjatywę Papież sam przystąpił do spowiedzi świętej, a następnie usiadł w konfesjonale. Podobnie było w kolejnych latach.

Jak zorganizować „24 godziny dla Pana”

Aby podjąć tę inicjatywę należy zadbać o to, aby w piątek wieczorem, 12 marca oraz przez całą sobotę 13 marca otwarty był kościół. W tym czasie wierni powinni mieć możliwość przystąpienia do spowiedzi. Najlepiej, gdyby równocześnie w kościele odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wydarzenie można rozpocząć w piątek wieczorem od nabożeństwa Słowa Bożego przygotowującego do Sakramentu Pojednania, a zakończyć celebracją świątecznej Eucharystii w sobotę po południu.

Reklama
Reklama

Tam, gdzie z powodów sanitarnych celebracja sakramentów jest niemożliwa lub może w nich uczestniczyć jedynie ograniczona liczba wiernych, adoracja eucharystyczna może być transmitowana online, przygotowując w ten sposób wiernych do wzbudzenia aktu żalu doskonałego. Taki żal powoduje odpuszczenie grzechów powszednich, ale również ciężkich, ale oczywiście w tym przypadku zakłada postanowienie o odbyciu spowiedzi sakramentalnej, kiedy to tylko będzie możliwe.

Materiały do wykorzystania

Hasłem tegorocznej inicjatywy „24 godziny dla Pana” są słowa „On odpuszcza wszystkie twoje winy”. Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji wydała zbiór wskazań duszpasterskich, które mogą pomóc parafiom oraz wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu tej inicjatywy.

W pierwszej części znalazły się teksty, które zachęcają do pogłębionej spowiedzi. Można wykorzystać je w przygotowaniu do sakramentu pojednania, ale i do podjęcia aktu żalu doskonałego, jeśli w tym czasie niemożliwe będzie skorzystanie ze spowiedzi.

Reklama
Reklama

Drugą część tekstów można wykorzystać w czasie oczekiwania na spowiedź przez wiernych. Są to materiały do modlitwy i medytacji w oparciu o Słowo Boże. Treści te sprawdzą się także w przygotowaniu katechezy na temat sakramentu pojednania.

Parafie w Polsce

Pierwsze diecezje w Polsce ogłosiły już, że w parafiach odbędzie się to pokutne nabożeństwo. W archidiecezji częstochowskiej inicjatywa „24 godziny dla Pana” odbędzie się w kościele pw. Św. Ireneusza BM w Częstochowie. Podobnie będzie m.in w parafii Świętego Ducha w Świdnicy czy w Bazylice św. Antoniego w Rybniku. Można także wziąć udział w transmisji wydarzenia z parafii Miłosierdzia Bożego w Żorach.

os,vaticannews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę