Nasze projekty

Włochy: kolejne trzęsienia ziemi

Nowe trzęsienie ziemi, które po dwóch miesiącach od poprzedniego - nawiedziło w środę wieczorem środkowe Włochy, nie spowodowało ofiar śmiertelnych

Po wieczornym trzęsieniu ziemi noc w środkowych Włoszech noc minęła spokojnie. Wstrząsy nie powtórzyły się. Jednak setki osób pozostają bez dachu nad głową. Poza mężczyzną, który zmarł na zawał serca, nie zanotowano ofiar śmiertelnych. Lokalne władze donoszą o nielicznych rannych. Szef włoskiej obrony cywilnej określił sytuację jako „lepszą, niż można się było spodziewać”.

Trzęsienie ziemi nawiedziło te same regiony w centrum kraju, co 24 sierpnia tego roku. Na miejscu były już więc jednostki straży pożarnej oraz innych służb, które mogły natychmiast wkroczyć do akcji. W większości miejsc stwierdzono zawalenie się budynków, które ucierpiały w lecie, ale były już niezamieszkane. Mieszkańcy tych obszarów ponownie przeżyli to, co dwa miesiące temu: znaleźli się bez dachu nad głową, ponieważ z obawy przed nowymi wstrząsami nie powrócili do swych domów.

Reklama
Reklama

Ziemia zatrzęsła się dwukrotnie w pobliżu miejscowości Visso w regionie Marche. Pierwszy ze wstrząsów zarejestrowano wczoraj wieczorem krótko po 19:00, a drugi, silniejszy – dwie godziny później. Jak poinformował szef włoskiej obrony cywilnej Fabrizio Curcio, są „dziesiątki rannych”, ale nikt nie zginął i tylko cztery osoby odniosły poważne obrażenia.

Reklama
Reklama

Wstrząsy były odczuwalne w niemal całych środkowych Włoszech i spowodowały duże zniszczenia w miejscowościach położonych w pobliżu epicentrum. W miasteczkach Visso, Camerino i Ussita uszkodzonych zostało wiele budynków.

Między pierwszym wstrząsem o 19.11 o sile 5,4 w skali Richtera i 23.00, kiedy doszło do trzeciego, najsłabszego, było w sumie 60 wstrząsów.

Reklama

Do wejścia do akcji gotowi są saperzy i lotnictwo wojskowe. Obok helikopterów myśli się o użyciu dronów. Władze nadal apelują, aby kto nie musi nie wybierał się w podróż. Stan dróg nie jest znany, ale biorąc pod uwagę górzysty teren można się spodziewać, że na wielu odcinkach są nieprzejezdne.

To kolejne silne wstrząsy we Włoszech w tym roku. 24 sierpnia w centrum kraju doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi, które niemalże zrównało z ziemią kilka miejscowości. Najpoważniejsze zniszczenia odnotowano w Amatrice i Accumoli w regionie Lacjum. Zginęło 298 osób, a ponad 400 zostało rannych. Straty oszacowano na 4 miliardy euro.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/BBC&ansa/wczesn/md/dj

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę