W sobotę w Hiszpanii beatyfikacja trzech pielęgniarek-męczennic

W sobotę 29 maja w katedrze w Astordze w Hiszpanii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionymi trzy Hiszpanki, zamordowane z nienawiści do wiary w czasie wojny domowej w tym kraju. Pilar Gullón Yturriaga, Olga Pérez-Monteserín Núñez i Octavia Iglesias Blanco były świeckimi pielęgniarkami i zginęły w październiku 1936 w miasteczku Somiedo w Asturii, mając odpowiednio 25, 41 i 23 lata.

Twitter.com/@ObservaParaiso

Wszystkie nowe błogosławione należały do różnych stowarzyszeń katolickich. Gdy w 1936 wybuchła w Hiszpanii wojna domowa między siłami lewicowego i jednoznacznie antyklerykalnego Frontu Ludowego a prawicowym wojskiem pod dowództwem gen. Francisco Franco i jego zwolennikami, kierując się pragnieniem jak najlepszego służenia wszystkim potrzebującym, przeszły kursy prowadzone przez Czerwony Krzyż w Astordze i zostały pielęgniarkami. W październiku wysłano je do szpitala krwi w Puerto de Somiedo (Asturias), przeciw któremu trwało natarcie sił republikańskich. Chociaż mogły uciekać, pozostały na miejscu, aby nie opuszczać rannych i nadal móc im pomagać. Po zdobyciu miasta przez atakujących wszyscy chorzy, lekarze i kapelan zostali rozstrzelani.

One same zostały schwytane i zmuszone do przejścia pieszo i w bardzo trudnych warunkach do miejscowości Pola de Somiedo. Tam zmuszano je do wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej, na różne sposoby znęcano się nad nimi i wykorzystywano, a gdy oprawcom znudziło się to zajęcie, trzej milicjanci wyprowadzili je na pobliską łąkę i tam je rozstrzelali. Wiadomość o ich męczeństwie natychmiast rozeszła się po okolicy, a później naoczni świadkowie egzekucji potwierdzili w czasie procesu beatyfikacyjnego, że śmierć trójki kobiet nie miała charakteru politycznego, ale wypływała z nienawiści do wiary.

Reklama
Reklama

Mimo upływu wielu lat od tamtych wydarzeń pamięć o nich jest nadal żywa wśród miejscowej ludności. W marcu 2006 diecezja Astorga rozpoczęła proces beatyfikacyjny, którego ostatnim etapem było zatwierdzenie 11 czerwca 2019 przez Franciszka dekretu o męczeństwie całej trójki.

W związku ze zbliżającą się beatyfikacją biskup Astorgi – Jesús Fernández w cotygodniowym liście pasterskim przypomniał życie i postawę trzech młodych świeckich kobiet z tych ziem. Podkreślił, że “Pilar, Octavia i Olga, (…) które w kontekście bratobójczej wojny (…) wybrały troskę o rannych w szpitalu w Somiedo, dały świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa aż do końca”. Hierarcha zwrócił uwagę, że „nie były one związane z żadną z walczących ze sobą stron, zgodnie z duchem bezstronności Czerwonego Krzyża, udając się wszędzie tam, dokąd je wzywano, niezależnie od tego, kto kontrolował dane miejsce”.

Nie używały żadnej broni, nawet unikały słów, którymi mogłyby kogokolwiek zaatakować – napisał biskup. Wskazał, że „po prostu, wiedzione współczuciem ludzkim i szlachetną miłością chrześcijańską, zgłosiły się jako wolontariuszki sanitarne, chociaż wiedziały, że wiąże się to z ryzykiem i zagrożeniami. W ten sposób rozsiewały przebaczenie, pojednanie i pokój – stwierdził bp Fernández.

Reklama
Reklama

Zapewnił również, że świadectwo ich „spójności i męstwa będzie służyć wszystkim, a zwłaszcza młodym”, którzy często są „zdezorientowani i zagubieni w kontekście kultury relatywistycznej”, zachęcił więc, aby „rozważanie czynu trzech takich jak oni młodych osób, pełnych życia, trosk i oczekiwań, mogła im pomóc spotkać się z Jezusem Chrystusem, oprzeć swoje życie na mocnych wartościach, postawić na otwarte, powszechne i zaangażowane braterstwo”.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę