Nasze projekty

Trapiści zamykają klasztor we Francji. Nie ma nowych powołań

Opactwo trapistów Notre-Dame des Neiges (Matki Bożej Śnieżnej) w regionie Ardèche we Francji zamyka podwoje z powodu braku nowych powołań. Taką decyzję podjęło ostatnich dziesięciu mnichów w wigilię Bożego Narodzenia, jak poinformował dziennik "La Croix".

fot. Ana Saldívar/Cathopic

W 2021 roku zmarło dwóch braci. Decyzja o zamknięciu klasztoru zapadła po ponad dwóch latach rozważań. Mnisi najpóźniej do września powinni zdecydować, do którego opactwa się przeniosą.

Mieszkał tu bł. Karol de Foucauld

Opactwo Notre-Dame des Neiges, tradycyjne miejsce życia duchowego w górskiej gminie Saint-Laurent-les-Bains, jest związane z bł. Karolem de Foucauld (1858-1916), który 15 maja 2022 roku zostanie kanonizowany w Rzymie.

W 1890 roku bł. Karole de Foucauld zamieszkał w tym opactwie jako nowicjusz, a później został wysłany do Syrii, a następnie do Algierii.

Reklama

ZOBACZ: Bł. Karol de Foucauld będzie ogłoszony świętym

W Notre-Dame des Neiges spędził też kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości przez Algierię w latach 60. XX wieku trapista i lekarz, bł. Brat Luc (Paul Gabriel Dochier), zamordowany w 1996 roku mnich z Tibhirine.

Opactwo Notre-Dame des Neiges, założone w 1852 roku przez mnichów z opactwa w Aiguebelle, jest również znane pielgrzymom zmierzającym do Santiago de Compostela.

Reklama

To jeden z najsurowszych zakonów w Kościele

Trapiści, czyli cystersi ściślejszej obserwancji, należą do najsurowszych zakonów Kościoła katolickiego. Niezależny zakon tworzą od 1892 roku, a ich początki w La Trappe we Francji sięgają XVII wieku.

Według ostatnich danych zakonu, na świecie istniało około 100 męskich i 75 żeńskich klasztorów trapistów, co oznacza ponaddwukrotny wzrost ich liczby w ciągu 75 lat. Jednocześnie jednak liczba zakonników znacznie się zmniejszyła do około 1700 trapistów i 1550 trapistek na całym świecie (stan na koniec 2019 roku).

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę