Watykan zapowiedział datę najbliższego konsystorza, podczas którego zostanie ogłoszona data kanonizacji tego włoskiego nastolatka i innych błogosławionych.
Bł. Carlo Acutis zostanie ogłoszony świętym
23 maja, podczas audiencji udzielonej kardynałowi Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, Franciszek upoważnił tę Dykasterię do wydania dekretu o uznaniu cudu przypisywanego bł. Carlowi Acutisowi.
W poniedziałek 1 lipca, o godz. 9.00, w Sali Konsystorza Pałacu Apostolskiego w Watykanie, Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył celebracji brewiarzowej modlitwy przedpołudniowej i Zwyczajnemu Konsystorzowi Publicznemu w celu kanonizacji błogosławionych – poinformowało Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.
SPRAWDŹ>>> Wyślij intencję do patrona internetu, bł. Carla Acutisa! Możesz to zrobić online
W komunikacie wymieniono, iż obrady papieża Franciszka z kardynałami będą dotyczyły kanonizacji:
- Emanuela Ruiza Lópeza i siedmiu towarzyszy, z Zakonu Braci Mniejszych, oraz Franciszka, Mootiego i Rafaela Massabki, wiernych świeckich, męczenników – ofiar antychrześcijańskiej masakry w Damaszku w 1860 roku.;
- Józefa Allamano, (1851-1926) kapłana, założyciela Instytutów Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia (Missionari della Consolata) oraz Sióstr Misjonarek Najświętszej Maryi Panny Pocieszycielki;
- założycielki kanadyjskiego zgromadzenia zakonnego bł. Marii Leonii Paradis (1840-1912);
- Heleny Guerra, założycielki Zgromadzenia Oblatek Ducha Świętego, znanych jako „Siostry Świętej Zyty”, urodzonej 23 czerwca 1835 r. w Lucca we Włoszech i zmarłej tamże 11 kwietnia 1914 r;
- Carlo Acutisa, wiernego świeckiego (1991-2006).
To właśnie wtedy, 1 lipca poznamy daty kanonizacji wspomnianych błogosławionych.
Przeczytaj również
Uznano cud za wstawiennictwem bł. Carlo Acutisa
Za cud wymagany do kanonizacji uznano uzdrowienie 21-letniej kobiety z Kostaryki, studiującej we Florencji, która w lipcu 2022 roku spadła z roweru i doznała poważnego urazu głowy. W szpitalu przeszła ciężką operację, która miała zmniejszyć ucisk na mózg. Stan kobiety był jednak krytyczny.
Po wypadku matka 21-latki zaczęła prosić o wstawiennictwo bł. Carla Acutisa, a sześć dni później pojechała do Asyżu, aby pomodlić się przy grobie błogosławionego. I jeszcze tego samego stan dziewczyny uległ poprawie, zaczęła samodzielnie oddychać. W zaledwie 10 dni wypisano ją z OIOM-u, a w następnym miesiącu zaledwie po tygodniu skończyła rehabilitację, bo powróciła do zdrowia.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ>>> Żyje, bo uratował ją bł. Carlo Acutis. Ten cud otworzył drogę do kanonizacji
Carlo Acutis i jego „autostrada do nieba”
Carlo Acutis (1991-2006) już od najmłodszych lat codziennie odmawiał różaniec, a w wieku siedmiu lat poprosił o możliwość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Jednocześnie był zwykłym chłopakiem: lubił biegać i grać w piłkę, fascynowały go komputery i nowe technologie. Uwielbiał zwierzęta, więc hodował psy, koty i rybki. Wspierał imigrantów, których spotykał w Mediolanie. Po swoich lekcjach pomagał w nauce młodszym kolegom i tworzył strony internetowe dla parafii oraz różnych projektów, w tym dla wolontariatu prowadzonego przez Instytut Leona XIII. Zaprojektował kilka wystaw multimedialnych, z których najsłynniejsza jest ta poświęcona cudom eucharystycznym. Jego aktywne życie niespodziewanie przerwała choroba. Początkowo myślano, że to zwykłe przeziębienie. Gdy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego ostra białaczkę szpikową.
Proces beatyfikacyjny Carla rozpoczął się w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. W 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Carlo Acutis został beatyfikowany w 2020 roku w Asyżu, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 12 października.
pa, KAI/Stacja7