Nasze projekty

Strzelanina w Monachium

W strzelaninie, która wybuchła w centrum handlowym Olympia w Monachium zginęło dziesięć osób, a dwadzieścia jeden zostało rannych. Stan trzech z nich jest poważny. Jak poinformował szef bawarskiej policji Hubertus Andra, wśród osób, które nie żyją znajduje się sprawca. To 18-letni Irańczyk z niemieckim obywatelstwem

Irańczyk przebywał w Monachium od ponad dwóch lat. Policja przypuszcza, że działał sam. Jego motywy pozostają nieznane. Ciało napastnika znaleziono na jednej z ulic w pobliżu centrum handlowego. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo, choć czy tak się stało, czy został zastrzelony, wykaże sekcja zwłok. „Niebezpieczeństwo minęło” – powiedział szef bawarskiej policji. W mieście zniesiono wprowadzony wcześniej „stan nadzwyczajny”.

Hubertus Andra dodał, ze sprawca nie był wcześniej znany policji. Używał pistoletu, a nie – jak wcześniej podejrzewano – broni długiej.
Trwa identyfikacja ofiar. Wśród rannych znajdują się dzieci, a wśród ofiar śmiertelnych – młodzi ludzie.
Początkowo uważano, że napastników było trzech. Jednak śledztwo tego nie potwierdziło.

Reklama
Reklama

Strzelanina rozpoczęła się wczesnym wieczorem się w restauracji, w pobliżu centrum handlowego. Potem przeniosła się do jego wnętrza. Świadkowie relacjonowali, że do środka wbiegło z krzykiem wiele osób. Mówili, że na zewnątrz ktoś strzela. Ochrona zamknęła drzwi i kazała wszystkim udać się na najwyższe piętro budynku. W mieście zapanował chaos i panika.
Tuż po strzelaninie za pomocą systemu ostrzegania ogłoszono w mieście „stan nadzwyczajny”, władze zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach. Policja rozpoczęła akcję, w której wzięły udział ponad dwa tysiące funkcjonariuszy, w tym policjanci z oddziału specjalnego „Cobra” z Austrii oraz Szwajcarii. Hubertus Andra zaznaczył, że w czasie akcji priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom

Reklama
Reklama

Policja zaapelowała, aby świadkowie nie publikowali w internecie zdjęć i filmów ze strzelaniny ze względu na dobro ofiar i ich rodzin. Jeżeli ktoś takie nagrania posiada powinien przysłać je policji.
W mieście uruchomiono już transport publiczny, który początkowo został wstrzymany.

Angela Merkel zwołała na dziś w Berlinie posiedzenie ministrów resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju – poinformował Peter Altmaier, szef Urzędu Kanclerza Generalnego. Dodał też, że kanclerz Niemiec jest na bieżąco informowana o sytuacji w Monachium.
Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere przerwał podróż do Stanów Zjednoczonych i wraca do kraju.

Reklama

Przedstawiciele władz Unii Europejskiej oraz przywódcy wielu krajów europejskich potępili atak i wystosowali do Niemiec depesze kondolencyjne. Kondolencje złożyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, także rząd Słowacji, który kieruje teraz pracami Unii, oraz sekretarz generalny NATO. „Moje myśli są z tymi, którzy ucierpieli w ataku” – napisał Jens Stoltenberg.
Słowa współczucia przekazał także prezydent USA Barack Obama. Zaoferował wszelką niezbędną pomoc rządowi Niemiec.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn./Twitter/Reuter/BBC/mile

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite