Nasze projekty

„Spotlight” – Kościół nie jest bierny wobec pedofilii

„Przesłanie filmu jest takie samo, jak to, co Kościół robi już od roku 2002” – mówi o. Hans Zollner, jezuita, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich o filmie Spotlight, zdobywcy Oscara dla najlepszego filmu. „Kościół, jak żadna inna instytucja, wykonał ogromną pracę, aby stworzyć normy i zasady kontroli, które zapobiegają powtórzeniu się w przyszłości takich przestępstw” - dodaje

„Papieżu Franciszku: nadeszła pora, aby bronić dzieci i odnowić wiarę” – to słowa Micheala Sugara, producenta filmu. „Spotlight” opowiada o śledztwie, jakie dziennikarze z „Boston Glob” przeprowadzili w związku z licznymi przypadkami księży, którzy przez dziesięciolecia dopuszczali się w diecezji Boston molestowania seksualnego dzieci.

Do słów producenta Oskarowego filmu odniósł się w wywiadzie dla naszego radia jezuita O. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. O. Zollner, profesor psychologii i wicerektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, podkreślił, że w ostatnich kilkunastu latach Kościół, jak żadna inna instytucja, wykonał ogromną pracę, aby stworzyć normy i zasady kontroli, które zapobiegają powtórzeniu się w przyszłości takich przestępstw:

„Przesłanie filmu jest takie samo, jak to, co Kościół robi już od roku 2002, czyli dokładnie w tym samym czasie, kiedy miały miejsce wydarzenia, o których opowiada ten film. Od końca lat 90tych kard. Ratzinger, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, zdał sobie sprawę, że Kościół nie może więcej tolerować tych nadużyć, ani ich ukrywania przez biskupów. I tak Ratzinger, później również jako Papież Benedykt, zrobił wiele, aby uczynić z Kościoła instytucję przejrzystą i zaangażowaną w walkę z tymi nadużyciami. Dalej Papież Franciszek kontynuował linię Benedykta, jeszcze bardziej zaostrzając prawodawstwo Kościoła i powołując do życia Komisję ds. Ochrony Nieletnich”.

Reklama

Kilka dni temu arcybiskup Malty Charles Scicluna, który przez wiele lat był oskarżycielem podczas procesów księży pedofilii, powiedział, że „rekomendowałby obejrzeć «Spotlight» wszystkim, w tym biskupom”, ponieważ jest on zachętą, aby Kościół był w kwestii pedofilii przejrzysty i walczył przeciw niej tak długo, aż ją u siebie całkowicie wykorzeni. Trzeba sobie bowiem uświadomić, dodaje O. Zollner, że nie wolno zamiatać takich spraw pod dywan, mając nadzieję, że sprawa ucichnie, ponieważ prędzej czy później i tak będziemy jej musieli stawić czoła.


RV / Watykan

Reklama

franciszek_Milosierdzie_500pcxPolecamy książkę „Miłosierdzie to imię Boga” – wywiad z papieżem Franciszkiem!

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do osób, które szukają sensu życia, uleczenia ran. Do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.

W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę