Nasze projekty

Somalia: epidemia cholery, szczególnie zagrożone dzieci

W dotkniętej klęską suszy Somalii coraz częstsze są przypadki zachorowań na cholerę. Odnotowano ich już ok. 8,5 tys., w tym dwieście śmiertelnych. W zeszłym tygodniu miało miejsce 400 zachorowań dziennie – informuje organizacja pozarządowa o znamiennej nazwie „Save the Children” – „Ratuj Dzieci”

„Oczywiście stan zagrożenia wynika głównie z niedoboru wody. Pociąga to niestety za sobą używanie wody zanieczyszczanej tak przez ludzi, jak i zwierzęta, które czerpią ją w tych samych miejscach. Niepokoi zmniejszanie się możliwości korzystania z wody w celach higienicznych. Również służbie zdrowia brakuje wody pitnej dla pacjentów. Szczególne potrzeby mają dzieci. W wielu częściach Somalii brak podstawowego wyposażenia, by udzielić pomocy medycznej. 50 proc. skontaktowanych przez nas na tych terenach rodzin zgłosiło zachorowanie w ostatnich tygodniach przynajmniej jednego ze swych członków. Organizacja «Save the Children» zajęła się sprowadzeniem urządzeń oczyszczających wodę, by była zdatna do picia, oraz lekarstw na biegunkę, jak też informowaniem zagrożonej ludności. Sprowadziliśmy naszą jednostkę pogotowia ratunkowego i robimy co możliwe, zanim epidemia się nie rozszerzy” – powiedział rzecznik tej organizacji pozarządowej Marco Guadagnino w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.

Cholera nie jest jedynym niebezpieczeństwem dla somalijskich dzieci. Dwustu tysiącom niepełnoletnich grozi tam śmierć z powodu niedożywienia, którym dotkniętych jest ponad 6 mln ludzi, czyli połowa ludności kraju. Lekarze z „Save the Children”, pracujący tam w 72 szpitalach, odnotowują też przypadki zakażenia dróg oddechowych, zapalenia płuc, odry. Organizacja ta prosi ONZ i najbogatsze kraje świata o pilną pomoc finansową dla Somalii. Dla uratowania zagrożonych śmiercią trzeba ponad 800 mln dolarów. Bez takiego wsparcia dojdzie tam znowu do katastrofy humanitarnej, jak miało miejsce przed sześciu laty, w roku 2011.

Reklama
Reklama

RV / Mogadiszu

Katolicka Agencja Informacyjna

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite