Nasze projekty

Sensacja! Ciekła woda na Marsie

Na Marsie może okresowo pojawiać się ciekła woda. Tę sensacyjną informację podała NASA podczas konferencji; specjalną publikację zamieszcza też portal tygodnika „Nature”.

Szef nauk planetarnych w NASA, Jim Green, nie pozostawia wątpliwości. „Mars nie jest suchą planetą. W pewnych warunkach może tam istnieć ciekła woda i taka woda została znaleziona”.

Do tej pory wydawało się, że to niemożliwe, bo po pierwsze na Marsie jest często mróz, a po drugie ciśnienie jest tak niskie, że woda by się zagotowała. Jednak w ostatnich latach na zboczach gór Czerwonej Planety zaobserwowano pojawiające się i znikające ciemne pasy. Okazało się, że są one pokryte solami, które mogą znacznie zmieniać właściwości wody.Dzięki temu ciekła woda może okresowo pojawiać się Marsie, mówią naukowcy NASA.

Reklama
Reklama

Autor publikacji w „Nature Geoscience”, Lujendra Ojha jest ostrożniejszy, mówi, że wykryta została nie ciekła woda, tylko rozpuszczone w wodzie sole. Astronomowie NASA na razie nie wiedzą, czy może ona pochodzić z wnętrza planety, czy z atmosfery. Zdaniem ekspertów znalezienie ciekłej wody na Marsie zwiększa szanse wykrycia tam śladów życia.


Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ R. Motriuk/dw

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite