Nasze projekty

Samobójczy zamach na lotnisku w Stambule

Według najnowszych infomacji w zamachu na lotnisku w Stambule zginęło 36 osób. Poinformował o tym premier Turcji Binali Yildirim. Dodał, że wstępne przesłanki wskazują, iż za atakiem stoi tak zwane Państwo Islamskie

Liczba rannych podawana przez tureckie media to około 150 osób. Zdecydowana większość ofiar to obywatele Turcji, choć wśród poszkodowanych są również cudzoziemcy. Polski MSZ poinformował, że w tej chwili nie wiadomo, czy w zamachu ucierpieli Polacy.

Według wstępnych informacji atak przeprowadziło trzech zamachowców-samobójców. Ładunki zostały odpalone w terminalu, przed bramkami bezpieczeństwa. Według świadków, eksplozje poprzedziła strzelanina na jednym z lotniskowych parkingów. Jeden z napastników miał otworzyć ogień z kałasznikowa. Władze informują też, że policja strzelała do zamachowców, chcąc ich zneutralizować. Świadkowie relacjonują, że widzieli jak policjant przewraca na ziemię zamachowca, po czym ten detonuje ładunek.
W związku z atakami na stambulskie lotnisko niektóre loty zostały przekierowane do innych portów. Lotnisku w Stambule, 11. co do wielkości port lotniczy na świecie, ma zostać zamknięte na 48 godzin.

Reklama
Reklama

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że zamach powinien stać się punktem zwrotnym w walce z ugrupowaniami terrorystycznymi. „Atak, do którego doszło w czasie świętego miesiąca – Ramadanu, pokazuje, że terroryści nie przejmują się wiarą ani wartościami” – czytamy w oświadczeniu prezydenta Erdogana. Podkreślił, że do podobnego zamachu mogło dojść wszędzie na świecie, dlatego też konieczne jest połączenie sił w walce z terroryzmem.


iar/rtrs,afp + wcześniejsze/kry

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite