Nasze projekty

Rwanda: otwarto centrum nieustannej modlitwy o pokój

W miejscu jedynych objawień maryjnych w Afryce zainaugurowano Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój. Tym samym w rwandyjskim Kibeho rozpoczęła się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju”.

W Kibeho Maryja wzywała do nawrócenia i przestrzegała, że jeżeli świat się nie opamięta wzgórza Rwandy spłyną krwią. Tak też się stało w 1994 roku, kiedy w tym kraju doszło do tragedii ludobójstwa. Wzniesione w miejscu objawień sanktuarium Matki Słowa stało się teraz centrum modlitwy o pojednanie i pokój, a to wszystko dzięki staraniom Polaków.

„Od samego początku myśleliśmy, żeby w miejscu objawień otworzyć kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu, ze stałą adorację w dzień i w nocy i teraz wreszcie się to udało” – mówi ks. Zbigniew Pawłowski SAC. Rektor sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho podkreśla, że w tym celu wybudowano specjalną kaplicę, do której ołtarz przygotowała „Comunità Regina della Pace”. „To będzie miejsce modlitwy o pokój w Rwandzie i na całym świecie” – zauważa ks. Pawłowski.

„Chcielibyśmy, aby poprzez tę adorację, poprzez łaskę Pana Jezusa dar pokoju spłynął nie tylko na mieszkańców Rwandy, ale całego kontynentu afrykańskiego i szerzej całego świata” – mówi Piotr Ciołkiewicz prezes Stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace” z Radomia, który brał udział w zebraniu środków na ołtarz oraz w jego instalacji i inauguracji w Kibeho.

Reklama
Reklama

„Jesteśmy przekonani, że wśród tych rwandyjskich wzgórz to miejsce będzie szczególną latarnią, taką gwiazdą, która będzie wskazywała – w sensie duchowym – światło pielgrzymom, którzy pragnąc odnalezienia pokoju w swoim sercu będą poszukiwali jego prawdziwego źródła. Bo prawdziwym źródłem pokoju jest Jezus Chrystus” – podkreśla Ciołkiewicz.

Autorami i wykonawcami „Ołtarza Światło Pojednania i Pokoju” są gdańscy artyści Mariusz Drapikowski i Kamil Drapikowski. „Ołtarz jest wykonany z kryształu, srebra i wielu szlachetnych materiałów. Przepiękna jest jego ikonografia ponieważ czerpie z tajemnic Różańca do Siedmiu Boleści, o odmawianie którego Maryja prosiła właśnie w Kibeho. Ten różaniec prowadzi nas do Chrystusa eucharystycznego. Te sceny związane z Eucharystią znajdujemy w samym centrum w Matce Bożej, która stoi przed Chrystusem ukrzyżowanym, która ma Go w swoim sercu, która Go adoruje i my adorujemy Pana wraz z Nią” – podkreśla Drapikowski.

Nuncjusz apostolski w Rwandzie zauważa, że poświęcenie kaplicy wieczystej adoracji w sanktuarium w Kibeho ma przede wszystkim znaczenie dla duchowej odnowy i odbudowy narodu rwandyjskiego. „Wojna, która doprowadziła do ludobójstwa, doprowadziła również do wielkich strat zarówno moralnych, jak i duchowych. Dlatego też adoracja Najświętszego Sakramentu i to adoracja, która będzie trwała dzień i noc, czyli cały czas, to jest takie odbudowanie i naładowanie duchowych baterii każdego Rwandyjczyka czy pielgrzymów, którzy tu przybywają z innych krajów Afryki, bo sanktuarium Matki Bożej Słowa jest sanktuarium panafrykańskim” – mówi abp Andrzej Józwowicz.

Reklama
Reklama

Wskazuje, że być może z pomocą międzynarodową łatwiej jest odbudować kraj materialnie, ale potrzeba naprawdę pomocy Bożej, by odbudować duchowość tego kraju, żeby potrafić prawdziwie przebaczyć i pojednać się. „Do tego potrzeba właśnie wieczystej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, aby Bóg mógł pomóc każdemu Rwandyjczykowi, który zwróci się do Niego o pomoc” – podkreśla abp Józwowicz ”.

KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite