Rosjanie torturują ukraińskiego księdza. Jest apel rzecznik praw człowieka

Opat katedry Trójcy Świętej w Odessie Wasilij Wyrozub został umieszczony w karcerze, gdzie jest torturowany i oskarżony o szpiegostwo - poinformowała ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa.

fot. Людмила Денісова/Facebook

Denisowa przekazała, że ksiądz jest nielegalnie przetrzymywany w areszcie powiatu biełgorodzkiego w mieście Stary Oskol. Kapłan został schwytany przez rosyjskie wojsko wraz z innymi uczestnikami misji humanitarnej statku ratowniczego „Szafir”.

„Oprócz duchownego w ośrodku zatrzymań przebywa prawie 150 ukraińskich żołnierzy, którzy są również poddawani torturom. Powyższe działania stanowią naruszenie art. 3 Konwencji praw człowieka i podstawowych wolności oraz minimalnych standardowych zasad traktowania więźniów, zatwierdzonych przez Radę Ekonomiczno-Społeczną ONZ” – przekazała.

„Apeluję do Komisji ONZ ds. Badania Naruszeń Praw Człowieka podczas rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę oraz do misji eksperckiej, utworzonej przez państwa członkowskie OBWE zgodnie z Mechanizmem Moskiewskim, o uwzględnienie tych faktów łamania przez Rosję praw obywateli Ukrainy” – napisała rzecznik.

Reklama
Reklama

kh, polskieradio24.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę