Rosjanie dokonali egzekucji ukraińskich żołnierzy. „Próbowali się poddać”

"Otrzymaliśmy wiarygodne informacje, że, rosyjska jednostka wojskowa działająca w pobliżu Doniecka dokonała egzekucji ukraińskich żołnierzy, którzy próbowali się poddać. Zabili ich, zamiast wziąć do niewoli" - powiedziała ambasador USA ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

fot. Serhii Bondarchuk/pexels.com

Ambasador USA ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack poinformowała podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, że dotarły do nich informacje z wiarygodnego źródła mówiące o zbrodniach popełnianych przez Rosjan. Otrzymaliśmy wiarygodne informacje, że, rosyjska jednostka wojskowa działająca w pobliżu Doniecka dokonała egzekucji ukraińskich żołnierzy, którzy próbowali się poddać – podała.

Zabili ich, zamiast wziąć do niewoli. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia ze złamaniem podstawowych zasad prawa konfliktów zbrojnych. Obowiązuje zakaz wykonywania egzekucji na żołnierzach i cywilach, którzy dobrowolnie nie podejmują walki lub są do niej niezdolni – dodała.

„Rosyjskie okrucieństwa nie są tylko wynikiem nieuczciwych działań jednostek”

Przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji podkreśliła, że te doniesienia, które do nich docierają są dowodem na przerażający system działań rosyjskich wojsk. Te raporty sugerują, że rosyjskie okrucieństwa nie są tylko wynikiem nieuczciwych działań jednostek lub poszczególnych formacji, ale raczej ujawniają głęboko niepokojący wzorzec systematycznych nadużyć we wszystkich obszarach, w których są zaangażowane wojska Kremla na Ukrainie – powiedziała.

Reklama
Reklama

Urzędniczka zapowiedziała również pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich osób winnych przestępstw na ukraińskiej ludności cywilnej. Jesteśmy gotowi pomagać sądom krajowym na całym świecie w przypadku, gdyby przeprowadzały dochodzenia w sprawie rosyjskich zbrodni. Będziemy też wspierać postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – oświadczyła.

pa, RMF FM/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę