Nasze projekty

Proboszczowi grozi usunięcie z urzędu za nieprzestrzeganie obostrzeń

Arcybiskup Paryża, Michel Aupetit rozpoczął procedurę kanoniczną usunięcia z urzędu jednego z proboszczów. Z informacji, jakie dotarły do kurii, wynika, że nie zadbał on o ograniczenia sanitarne w czasie Wigilii Paschalnej.

Środki bezpieczeństwa określono w instrukcji, która dotarła do wszystkich parafii i była regularnie przypominana. Mimo to podczas uroczystości w sobotę 3 kwietnia w parafii Sainte obostrzenia nie były przestrzegane. Informacje o tym dotarły do paryskiej kurii – proboszcz parafii poniesie konsekwencje.

Brak maseczek i dystansu

Na filmie, nagranym podczas Liturgii Wigilii Paschalnej, widać, że nie był zachowany dystans społeczny, wielu wiernych nie miało także maseczek ochronnych.

W czasie Liturgii odbył się także chrzest – około 10 osób zostało ochrzczonych w tej samej wodzie. Jak uważa jedna z kobiet posługujących w kościele, nie doszło do zaniedbań. Istnieje specjalny system, abyśmy mogli mieć wodę święconą bez konieczności dotykania, został zachowany dystans. Kapłani wcale nie są nieodpowiedzialni – powiedziała. Przyznała też, że była zdziwiona skalą kontrowersji, jakie wywołał film z uroczystości. Jestem trochę zaskoczona, trochę smutna. Nie było niebezpieczeństwa – zapewniła.

Reklama

Wierni bronią swojego proboszcza

Również inni uczestnicy Liturgii nie uważają, że proboszcz parafii postąpił niewłaściwie. Ludzie, którzy tu przychodzą, przede wszystkim się modlą, trzymamy się nadziei – powiedział jeden z wiernych, Alexandre. Dodał też, że „proboszcz radzi ludziom nosić maskę, ale każdy decyduje o sobie w wolności”, a zapytany, dlaczego nie były przestrzegane obostrzenia, odpowiedział, że był to „wyjątkowy dzień Wielkanocy”.

Kuria: „jesteśmy oszołomieni”

W poniedziałek diecezja paryska wydała oświadczenie, w którym napisano o „oczywistym nieprzestrzeganiu podstawowych instrukcji dotyczących dystansu i noszenia masek”. Zwrócono także uwagę, że „ogromna większość parafii w Paryżu na szczęście przestrzega zaleceń zdrowotnych od wielu miesięcy”.

W oczekiwaniu na zakończenie procedury kanonicznej, diecezja apeluje do proboszcza o ścisłe egzekwowanie przestrzegania środków sanitarnych w jego parafialnym kościele. Kapłan został też zobowiązany, by w najbliższy weekend przekazać parafianom komunikat arcybiskupa Paryża i jeszcze raz przypomnieć im o zasadach, które obowiązują wszystkich jednakowo.

Reklama

os, KAI, francetvinfo/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę