Nasze projekty

Półwysep Arabski: Otwarto nuncjaturę apostolską w Abu Zabi

“Wspólnota katolicka w Abu Zabi i na całym Półwyspie Arabskim jest przykładem pełnej nadziei cierpliwości i życia chrześcijańskiego" - powiedział abp Edgar Peña Parra, substytut ds. ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej podczas otwarcia nuncjatury apostolskiej w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA).

fot. St Josephs Cathedral Abu Dhabi

Abp Peña Parra podczas Mszy św. z okazji otwarcia biura przedstawicielstwa dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej przypomniał wizytę papieża Franciszka w Abu Zabi w 2019 r. Chrześcijanie na Półwyspie Arabskim mogą być „małą trzódką”, ale każda część Ciała Chrystusa, Kościoła, ma do odegrania rolę. Żadna część nie jest lepsza lub ważniejsza od innej – powiedział wówczas papież nawiązując do słów św. Pawła Apostoła.

„Boże przesłanie jest przesłaniem pokoju, nadziei i wolności”

Abp Peña Parra wezwał wspólnotę chrześcijańską w ZEA do „modlitwy o błogosławieństwo w wytrwałości, cierpliwości i nadziei, abyśmy nie zniechęcali się nawet wtedy, gdy nasze wysiłki wydają się nie przynosić owoców”. Boże przesłanie jest przesłaniem pokoju, nadziei i wolności dla tych, którzy są w duchowej niewoli lub zaślepieniu; przesłaniem, które oferuje prawdę i prawdziwą jedność i to jest to, o czym trzeba świadczyć – powiedział substytut ds. ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Chrześcijanie mogą swobodnie praktykować swoją religię w kościołach i ośrodkach społecznych

Stolica Apostolska i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiązały pełne stosunki dyplomatyczne w 2007 r. W 2019 r. Franciszek był pierwszym papieżem w historii, który odwiedził Półwysep Arabski, a konkretnie stolicę ZEA, Abu Zabi.

Reklama

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja składająca się z siedmiu niezależnych emiratów: Abu Zabi, Adżman, Dubaj, Fudżajra, Ras al-Chajma, Szardża i Umm al-Kajwajn. Z ponad 9 milionów mieszkańców, 8 milionów to pracownicy zagraniczni z innych krajów Bliskiego Wschodu, Pakistanu, Indii, Filipin i Bangladeszu.

Obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich są prawie wyłącznie muzułmanami, a islam jest religią państwową. Konstytucja gwarantuje wolność wyznania, a chrześcijanie mogą swobodnie praktykować swoją religię w kościołach i ośrodkach społecznych, choć nie w przestrzeni publicznej.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę