Nasze projekty

Papież udzielił wywiadu gazecie ekonomicznej

Włoski dziennik ekonomiczno-finansowy Ore24 Sole publikuje dziś długi wywiad, który naczelny gazety przeprowadził z papieżem Franciszkiem. - Współczesny system finansowy błędnie założył, że fundamentem pieniędzy są one same, a przecież jest nim ludzka praca - mówi w rozmowie Ojciec Święty.

– Obecna centralizacja światowych finansów w zestawieniu z realną gospodarką nie jest przypadkowa: za nią stoi pewien wybór dokonany przez kogoś, kto zakłada że pieniądze są oparte na samych pieniądzach. Tymczasem pieniądze – te prawdziwe – oparte są na ludzkiej pracy. Bezrobocie dotykające niektóre europejskie kraje jest konsekwencją systemu ekonomicznego oderwanego od swoich prawdziwych podstaw czyli ludzkiej pracy. Stało się tak, ponieważ w tym systemie postawiono w centrum bożka zwanego pieniądzem – mówi w wywiadzie papież Franciszek. Dodaje, że często mówię do młodych ludzi, aby nie dali się okradać z nadziei. – Musimy być sprytni, ponieważ sam Pan naucza nas, że bożki są sprytniejsza od nas, i zaprasza nas do bycia przebiegłymi jak węże i łagodnymi jak gołębie – zauważa Franciszek.

Papież mówił również w tym kontekście o swoim rozumieniu społecznej odpowiedzialności biznesu. Jego zdaniem opiera się ona na stawianiu w centrum raczej ludzi i ich rodzin, zamiast zysków, sprawiedliwym udziale w zyskach, wchodzeniu na nowe rynki, odpowiedzialności społecznej, równym traktowaniu wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn, umożliwianiu równowagi między pracą a życiem osobistym, szacunku dla środowiska naturalnego, uznaniu wyższości człowieka nad maszyną i zdolności do innowacji. – Dążenie do pełnego rozwoju wymaga zwrócenia uwagi na wszystkie te sprawy – podkreślił Franciszek.

Mówił również o godności pracy. – Powszechnie mówi się, że praca to przede wszystkim zmęczenie, ale przecież wszyscy wiedzą, że brak pracy jest jeszcze gorszy od przemęczenia nią. Ileż razy ocierałem łzy rozpaczy ojców i matek, którzy nie mają już pracy! Praca jest dobra, ponieważ wiąże się z godnością osoby, z jej umiejętnością wzięcia odpowiedzialności za siebie i za innych. Co więcej, praca ma też ważne duchowe znaczenie, ponieważ jest to sposób, w jaki dajemy ciągłość dziełu Stworzenia, szanując je i troszcząc się o nie – powiedział Ojciec Święty.

Reklama

ad/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite