Nasze projekty

Papież pojedzie do Dubaju. Weźmie udział w szczycie klimatycznym COP28

Franciszek będzie pierwszym papieżem w historii, który weźmie udział w szczycie klimatycznym COP28 zwołanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

fot. cbonilla/cathopic.com

Będziemy towarzyszyć papieżowi naszymi modlitwami, aby to spotkanie z głowami państw na ważny temat zmian klimatycznych rzeczywiście osiągnęło wszystkie wyznaczone cele – zapewnił bp Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej.

Bp Paolo Martinelli w rozmowie z portalem Vatican News wyraził radość z racji zbliżającej się podróży papieża do Dubaju, zaproszonego do wygłoszenia przemówienia na szczycie klimatycznym ONZ Cop28, który oficjalnie rozpocznie się 30 listopada i zakończy 12 grudnia.

Franciszek – który przybędzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wieczorem 1 grudnia i odleci do Watykanu po południu 3 grudnia – jest pierwszym papieżem w historii, który weźmie udział w szczycie COP28 zwołanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, podczas której „wielcy” tej Ziemi podsumują przede wszystkim redukcję gazów cieplarnianych i rozwój odnawialnych źródeł energii. Uważam za bardzo interesujące, że papież zdecydował się uczestniczyć w tym wydarzeniu w dramatycznym momencie dla losów klimatycznych naszej planety i wyraża całą uwagę i troskę Kościoła – zaznaczył bp Martinelli.

Reklama

PRZECZYTAJ: Dubaj: Międzyreligijny Pawilon Wiary po raz pierwszy na światowej konferencji klimatycznej

„Głoszenie Ewangelii staje się również odpowiedzialnością za stworzenie”

Miejsce, w którym odbędzie się COP28, ma bogate znaczenie, wyjaśnił wikariusz, a papież „wspomniał o nim również w swojej nowej adhortacji apostolskiej o kryzysie klimatycznym „Laudate Deum”: zgromadzenie odbędzie się w jednej z rzeczywistości Zatoki Perskiej, która coraz bardziej odczuwa pilną potrzebę transformacji ekologicznej”. Potrzeba zmiany stylu życia, która odbija się również na życiu Kościoła.

Przez lata wszystkie interwencje papieża Franciszka w obronie i opiece nad „Wspólnym Domem” były skrupulatnie nagłaśniane w całym wikariacie, który ma jurysdykcję nad katolikami mieszkającymi nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale także w Omanie i Jemenie, z ponad milionem ochrzczonych. Używamy encykliki `Laudato Si’` w katechezach, które prowadzimy zwłaszcza z młodymi ludźmi, którzy są bardzo wrażliwi na te kwestie, na prawdziwą integralną ekologię – powiedział bp Martinelli i dodał: W istocie, głoszenie Ewangelii staje się również odpowiedzialnością za stworzenie.

Reklama

Chociaż nie będzie to podróż, podczas której papież spotka się z lokalnym Kościołem, jak miało to miejsce w przypadku wizyty w stolicy Abu Zabi w 2019 r., bp Martinelli podkreślił, że wszyscy wierni wikariatu są zainteresowani tym niezwykłym wydarzeniem od samego początku. Ja również napisałem list skierowany do wiernych, w którym podkreśliłem znaczenie udziału Franciszka w Cop28, prosząc wszystkich, aby towarzyszyli obecności papieża swoją osobistą modlitwą – powiedział wikariusz apostolski Arabii Południowej.

Vatican News/KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę