Nasze projekty

Papież Franciszek kandydatem do nagrody Nobla

Papież Franciszek, Edward Snowden, rosyjska "Nowaja Gazieta" oraz Kongijczyk Denis Mukwege - znależli się wśród "mocnych" faworytów do otrzymania tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, która zostanie ogłoszona 10 października w Oslo.

Listę pięciu najbardziej prawdopodobnych nazwisk lub instytucji przedstawił dziś dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem Kristian Harpviken.

Ojciec Święty Franciszek – jak przyznał – może zostać uhonorowany Noblem za swe bezkompromisowe „wezwanie do walki z ubóstwem”, które jest słyszalne w skali dzisiejszego świata. Komitet Noblowski – jak stwierdził Harpviken – mógłby uzasadnić przyznanie nagrody Franciszkowi argumentem, że nierówności społeczne ściśle są powiązane z konfliktami społecznymi, a ich przezwyciężanie jest istotną drogą do budowania pokoju.

Franciszek znalazł się jednak w dość dziwnym i budzącym kontrowersje towarzystwie. Drugi na liście jest ponoć Edward Snowden, który może otrzymać Nobla „za przyczynienie się do zmiany świadomości publicznej”.

Reklama

Zdaniem Harpvikena duże szanse na Pokojową Nagrodę Nobla ma także pakistańska nastolatka Malala Yousafzai, która jest symbolem walki dziewcząt o prawo do edukacji.

Na czwartej pozycji listy eksperta jest rosyjska „Nowaja Gazieta”. „To medium w wyniku brutalnych ataków straciło kilku swoich dziennikarzy” – podkreślł Harpviken.

Ostatnim faworytem jest Denis Mukwege, kenijski lekarz ginekolog, zaangażowany w walce z przemocą seksualną.

Reklama

Instytut Badań nad Pokojem jest niezależną organizacją mającą siedzibę w Oslo.


dk, mp / Oslo

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę