Nasze projekty

Nad Morzem Śródziemnym zaginął samolot EgyptAir

U wybrzeży Egiptu na Morzu Śródziemnym trwają poszukiwania samolotu EgiptAir, który nocą zniknął z radarów. Na pokładzie było 56 pasażerów i 10 członków załogi. Pojawiły się już informacje, że samolot uległ katastrofie

Airbus A320 wystartował z lotniska Roissy Charles de Gaulle o 23:09. Miał wylądować w Kairze. Samolot leciał na wysokości ponad 11 tysięcy metrów, gdy wszedł w egipską przestrzeń powietrzną. Egipskie władze podają, że wśród pasażerów było 30 obywateli Egiptu, 15 Francuzów, dwóch Irakijczyków oraz po jednym obywatelu Belgii, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Sudanu, Czadu, Portugalii, Avgierii i Kanady.
Wiadomo też, że w skład załogi wchodziło trzech agentów ochrony, którzy mieli czuwać nad bezpieczeństwem pasażerów. Egipskie służby lotnicze informują, że 10 minut przed zniknięciem z radarów załoga maszyny kontaktowała się z wieżą kontrolną. Nie sygnalizowała żadnych nieprawidłowości.

W mediach pojawia się wiele doniesień na temat zaginęcia, z których wiele jest ze sobą sprzecznych. Według niektórych źródeł egipska armia miała otrzymać sygnał SOS od samolotu dwie godziny po tym, jak zniknął z radarów. Z kolei pasażerowie jednego z greckich statków na Morzu Śródziemnym mieli widzieć na niebie kulę ognia.

Reklama

W poszukiwania włączyła się Grecja, wysyłając w przypuszczalny rejon katastrofy fregatę i samolot. Egipskie władze powołały sztab kryzysowy. Na lotniskach w Kairze i w Paryżu otwarto specjalne biura, przyjmujące rodziny pasażerów. Francuski rząd zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu w związku ze zniknięciem maszyny.

Reklama

Francuscy eksperci nie wykluczają zamachu terrorystycznego. Podkreślają, że mimo rygorystycznych kontroli na lotniskach, możliwość przemycenia na pokład ładunku wybuchowego zawsze trzeba brać pod uwagę.

W marcu niezrównoważony psychicznie mężczyzna uprowadził samolot tych samych linii lotniczych, EgyptAir. Maszyna wylądowała na Cyprze. 31 października zeszłego roku roku nad półwyspem Synaj eksplodował rosyjski samolot. Zginęły 224 osoby. Do zamachu przyznali się islamscy terroryści.

Reklama

IAR/France info/BBC/Euronews/zr/md/zr

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite